V brněnské zoologické zahradě probíhá jeden ze čtyř záchranných chovů syslů v České republice. Sysly chová zoo ve voliéře umístěné v klidném zázemí zoologické zahrady. Brněnský chov je velmi úspěšný a odborníci proto mohou poskytovat požadované množství syslů k vypuštění do přírody každý rok. Chovatelům z Brna se tak podařilo navrátit více než 100 syslích jedinců do volné přírody.
Program na záchranu sysla obecného běží od roku 2008 a zahrnuje také pravidelné sčítání zvířat, pastvu a kosení. Posiluje nebo vysazuje se v lokalitách, které jsou z hlediska České republiky vyhodnocené daný rok jako nejkritičtější. Návrat syslů probíhá jak na nové lokality, tak na místa, kde druh historicky žil. Biologové také posilují stávající populace, které jsou před vymřením – tj. místa, kde žije deset a méně jedinců.
Lokality, které se stanou pro sysly novým domovem, vybírá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která po odborné stránce projekt řídí. V minulých letech byly sysli vysazeni například v Českém středohoří na Odolickém vrchu, na letišti ve Strakonicích anebo na Znojemsku. Zvířata se do přírody vypouští metodou tzv. "soft release", tedy tak, aby se hned nerozutekla do okolí. Do malých ohrádek se proto připraví umělé nory, seno a jídlo. Ideální je, když se sysli postupně z ohrádky podhrabou a v blízkém okolí si začnou budovat své vlastní nory.
Viděli jste sysla? Dejte to vědět ochranářům!
Sysel obecný byl dříve považovaný za škůdce. Kvůli vlivu člověka se ale dostal na pokraj vyhubení, byl tedy klasifikován jako kriticky ohrožený druh. V roce 2007 byl jeho výskyt zaznamenán pouze na 34 různě izolovaných lokalitách Česka – mimo oblast východních Čech a severní Moravy. Izolovanost a malé počty jedinců v koloniích jsou největšími hrozbami. Ztráta několika jedinců v kolonii nemůže být přirozeně nahrazena migrací z jiné kolonie – tím dochází ke snížení životaschopnosti kolonie a může dojít až k jejímu zániku. Příčiny postupného mizení sysla z naší přírody nejsou zcela jasné, ale pokles početnosti sysla je přisuzován přeměně krajiny a způsobu hospodaření započaté kolektivizací zemědělství v 50. letech 20. století.
Zahlédnout sysla ve volné přírodě, mimo zmíněné lokality, je velkou vzácností! Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) proto prosí každého, kdo na území ČR zpozoroval sysla, aby o svém pozorování podal ochranářům zprávu. Každá informace o rozšíření sysla na území naší republiky je pro ně cenná. Své pozorování zasílejte na email lenka.colobenticova@nature.cz, Ing. Lence Čolobentičové, která je koordinátorkou záchranného programu sysla obecného. Do svého hlášení, prosíme, uveďte vaše jméno, datum pozorování, počet pozorovaných exemplářů, co nejpodrobnější popis lokality a kontakt na vás, abychom vás mohli ochranáři zpětně oslovit pro případné upřesnění vašeho pozorování. Ze strany AOPK se jedná pouze o detailní zmapování rozšíření sysla na území České republiky a ohlášený výskyt sysla nikterak neovlivní běžné činnosti na dané lokalitě.