
Na
vánoční svátky budou mít děti do 15 let tradičně do
ostravské zoo volný vstup. Pavilony zavírají v 15 hodin, areál v 16 hodin.
Na Štědrý den bude připraveno bude i
speciální komentované setkání u vybraných zvířat: v 9:30 u pand, v 11:00 u žralůčků, ve 12:00 u šimpanzů a ve 13:00 u lvů.
Restaurace Saola nabídne na Štědrý den návštěvníkům
vánoční menu: čočkovou polévku, houbového kubu, rybu dle denní nabídky, krupicovou kaši nebo vánoční jablečný štrúdl a mnoho dalších dobrot. Pokud si lidé zakoupí svařené víno nebo čaj, přispějí tím na chov zvířat v ostravské zoo.
Ptáci na keřích v Zoo Ostrava
Vánoce už pomalu klepou na dveře a většina rostlin v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se uložila k zimnímu odpočinku. V okolí plodonosných dřevin a keřů je ale i v tomto období docela živo – na plodech hodují ptáci žijící volně v přírodním areálu.
V areálu ostravské zoologické zahrady a botanického parku jsou vysazeny stovky plodonosných keřů, které jsou právě v zimním období vyhledávaným zdrojem potravy pro volně žijící ptáky. Patří k nim jeřáby, přísavníky, skalníky, pámelníky a další. Skalníky s červenými bobulemi lákají zejména sýkory, které mezi větvemi provádějí doslova akrobatické kousky, pámelníky nabízejí bohatou hostinu pro hýly a další pěnkavovité ptáky, kteří si pochutnávají na jejich sladkých plodech.
Komentované prohlídky skleníků
Jiné plody, tentokrát z teplých oblastí naší zeměkoule si mohou návštěvníci v tomto chladném období prohlédnout v tropických a subtropických pěstebních sklenících, které jsou situovány v zázemí zoo. Zde právě plodí banánovník, různé druhy citrusů – citroník, pomeranč, pomelo či kumkvát.
Pozornost přitahuje i rostlina s drobnými zářivě červenými plody. Pochází původně z oblastí Jižní a Střední Ameriky, kde je nejčastěji označována jako Pigeonberry – holubí bobule nebo také holubinec. U nás je známá pod českým názvem samošek a její vědecký název zní Rivina humilis. Ještě nedávno byla zařazena do čeledi Phytolaccaceae – líčidlovité, tedy k rostlinám využívaným pro své přírodní barvivo. Dnes se řadí do čeledi Petiveriaceae. Ve své domovině roste v lesích, houštinách a podél cest. Pěstuje se také jako okrasná rostlina v teplých oblastech po celém světě. Ceněna je jako půdokryvná rostlina odolná vůči stínu. Šťáva z bobulí byla v minulosti používána jako barvivo a inkoust. Plody obsahují pigment známý jako rivianin nebo rivinianin. V přírodě je to také hostitelská rostlina pro housenky motýla Cyanophrys goodoni.
Skleníky se otevřou tento víkend 21. a 22. a pak během vánočních prázdnin 27. a 30. prosince. Prohlídky vždy v
11:00 (21. a 22. prosince i od 14 hodin). Jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo a trvají cca 60 – 90 minut. Z důvodu omezené kapacity doporučujeme rezervaci předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.
Unikáty ostravské zoo
Zoo Ostrava leží v lesoparku v městské části Stromovka, na ploše téměř 100 hektarů listnatého lesa s rybníky. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová.
Zoo je v zimním období otevřena od 9:00 do 16:00 hodin. Pavilony a pokladny se zavírají o hodinu dříve. Cena vstupného během zimního provozu činí 110 Kč pro dospělého a 60 Kč pro děti, studenty, důchodce a ZTP.
V zimním období je Zoo Ostrava otevřena od 9:00 do 16:00 hodin.
Ano, děti do 15 let mají během vánočních svátků tradičně volný vstup.
Na Štědrý den jsou v Zoo Ostrava připravená speciální komentovaná setkání u vybraných zvířat a také vánoční menu v restauraci Saola.
Na Štědrý den mohou návštěvníci vidět pandy, žralůčky, šimpanze a lvy během speciálně komentovaných setkání.
Cena vstupného během zimní sezóny činí 110 Kč pro dospělého a 60 Kč pro děti, studenty, důchodce a ZTP.
V těchto sklenících mohou návštěvníci vidět banánovníky, různé druhy citrusů a další exotické rostliny.
Komentované prohlídky skleníků se konají tento víkend 21. a 22. prosince a během vánočních prázdnin 27. a 30. prosince, od 11:00 a v sobotu a neděli také od 14:00, trvají přibližně 60 až 90 minut.
Zoo Ostrava chová vzácné druhy lemurů, jako jsou lemuři Sclaterovy a lemuři rudobřiší.
V okolí plodonosných keřů mohou návštěvníci vidět sýkory, hýly a další pěnkavovité ptáky, které se živí plody těchto keřů.
Na Štědrý den Zoo Ostrava nabízí návštěvníkům možnost koupit svařené víno nebo čaj, kde příjmy z prodeje přispívají na chov zvířat v zoo.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.