Hans Kudlich se narodil v
Úvalně v selské rodině, díky dobrému finančnímu zázemí mohl studovat na gymnáziu v
Opavě. Měl se stát knězem, vybral si ale filozofii a práva. Při studiích ve Vídni se během revolučního roku 1848 zapojil do demonstrací a dal se na dráhu politika. Jako nejmladší poslanec rakouského Říšského sněmu podal 24. července 1848 návrh na zrušení poddanství včetně povinnosti roboty a desátků, který byl přijat a začal platit v září téhož roku.
Říšský sněm přesídlil z Vídně do
Kroměříže, kde v březnu 1849 zanikl. Kudlich byl stejně jako většina levicových poslanců stíhán za své politické názory, proto odjel do Švýcarska, kde v Bernu vystudoval medicínu a oženil se s
Luise Vogtovou (1846–1901). Když ho za účast na vídeňské revoluci v roce 1848 rakouské úřady v nepřítomnosti odsoudily k smrti a na nátlak rakouského vyslance byl ze Švýcarska vyhoštěn, odjeli Kudlichovi do Ameriky.
Usadili se v Hobokenu v New Jersey, kde žila početná německá komunita a Hans si tam otevřel lékařskou praxi. Pomáhal založit několik německých spolků a škol, zasazoval se o zrušení otroctví a podporoval volbu
Abrahama Lincolna prezidentem USA.
Když v roce 1866
císař František Josef I. zrušil rozsudek smrti a udělil Kudlichovi milost, Hans pak několikrát navštívil se ženou i devíti dětmi svou starou vlast, poprvé v letech 1871 až 1873.
Hanse Kudlicha dodnes připomínají po celém světě desítky pomníků, ten největší mu vybudovali v rodném
Úvalně. Na kopci nad obcí k jeho devadesátým narozeninám v roce 1913 vyrostla dvacet dva metrů vysoká žulová
rozhledna Hanse Kudlicha.
Když 10. listopadu 1917 ve věku 94 let Hans Kudlich zemřel, jeho posledním přáním bylo vrátit se domů. Splnilo se mu to: jeho ostatky jsou od roku 1925 uloženy v mauzoleu ve spodní části věže, společně s ním tam odpočívá také jeho žena.