Téměř až do poloviny 19. století obklopovala
zámek Loučeň francouzská barokní zahrada. Rodina Thurn-Taxisů ji proměnila v
anglický park, který se rozšířil i na pozemky bývalých užitkových zahrad a ovocných sadů. Tak daleko ale chodit nemusíte,
bludiště a labyrinty jsou všechny pohromadě v zámecké zahradě. Než se ovšem pustíte do bloudění, měli byste ještě znát rozdíl mezi labyrintem a bludištěm. Zatímco
labyrintem vede jediná cesta, i když třeba hodně klikatá,
bludiště nabízí spousty rozcestí a slepých uliček.
Bludiště a labyrinty kolem zámku Loučeň
- Buxusové bludiště je klasika, kterou znáte z barokních zámeckých zahrad. Je vysázené z nízkých keříků zimostrázu a najdete ho přímo u zámku. Jednoduché a skvělé i pro malé děti, které neztratíte z dohledu.
- Světelný labyrint tvořený 340 zemními svítidly objevíte přímo na otevřeném zámeckém nádvoří. Přes den je velmi nenápadný, pokud si chcete užít jeho kouzlo, musíte počkat, než se setmí. Je to atraktivní doplněk nočních prohlídek zámku.
- Travnatý labyrint s cestičkami vysypanými drcenou antukou leží proti vchodu do zámecké kaple a kousek od romantického domečku knížete Alexandra. V kruhovém půdorysu je zakomponovaný tvar kříže; je to místo, kde se rozhodně neztratíte.
- Tisové bludiště s rozlohou 1 450 metrů čtverečních je mezi loučeňskými bludišti a labyrinty nejrozsáhlejší a pro bloudící může být skutečným oříškem. Do jeho nitra se vstupuje po lávce, zpět do normálního světa vás vyvede druhá lávka. Lávky zároveň slouží jako malé rozhledny i orientační body.
- Dlážděné bludiště je sestavené z barevných pálených glazovaných dlaždic tří barev. Můžete se držet jedné barvy anebo je libovolně střídat. Příjemný odpočinek nabízí blízký altán.
- Palisádové bludiště ve tvaru lidského chodidla je postavené z dřevěných kůlů a je rozlehlejší, než se na první pohled zdá. Pokud se ztratíte, na několika místech se z něj dá vyjít únikovými kovovými vrátky.
- Kamenný labyrint s rozlohou 590 metrů čtverečních je nejmagičtějším místem parku. Stylem připomíná labyrinty dávných Keltů a je vážně kouzelný: před letní olympiádou 2012 v Londýně si právě tady dobíjela energii oštěpařka Barbora Špotáková. Byla z toho zlatá medaile!
- Provazové bludiště se spletitým systémem lan čtyř různých barev nabízí skvělou zábavu hlavně početnějším skupinám, protože se do hry mohou zapojit až čtyři hráči nebo družstva. Cílem je být při cestě podél provazů své barvy co nejhbitější.
- Pískovcový labyrint leží na louce obklopené vysokými stromy a bloudit budete po cestách, dlážděných dokonale opracovaným pískovcem.
- Prstový labyrint je maličký a vytesaný do mohutného menhiru.
- Písmenkový labyrint připomíná rod Thurn-Taxisů coby zakladatele evropské pošty. Když půjdete po dlaždicích s písmeny podle známé písničky Jede, jede poštovský panáček, na konci vás čeká překvapení. A navíc ještě můžete pátrat po čtyřech písmenech abecedy, která v písmenkovém labyrintu chybí.
- Královský labyrint krále Karla IV. vás aspoň na chvilku zavede do středověku, kdy chrámové labyrinty bývaly běžnou součástí monumentálních gotických katedrál. V katedrále sv. Víta na Pražském hradě bohužel chybí, ale býval například v katedrále v Remeši, kde byli korunováni francouzští králové. Malý Karel se tu jedné korunovace zúčastnil v roce 1328, kdy mu bylo dvanáct let – myslíte, že dokázal takovému lákadlu odolat?