ÚvodČeská nejVědeckéJakub Hron Metánovský – předobraz Járy Cimrmana z Vysočiny
Vědecké

Jakub Hron Metánovský – předobraz Járy Cimrmana z Vysočiny

Metánov je malá vesnička na Vysočině. Proslavil ji Jakub Hron (4. června 1840, Metánov – 29. dubna 1921, Metánov), který používal přízvisko Metánovský. Profesor, spisovatel, fyzik, matematik, vynálezce a také tvůrce řady českých novotvarů byl jednou z hlavních předloh pro Járu Cimrmana.
Jakub Hron pocházel z chudé rodiny z Metánova na Pelhřimovsku. Do školy začal chodit v Častrově, ve studiích pokračoval na gymnáziu v Českých Budějovicích a v Jindřichově Hradci. Studoval matematiku a fyziku na Karlově univerzitěPraze a také ve Vídni. Po univerzitních studiích působil jako středoškolský profesor na gymnáziích v Opavě a v Jindřichově Hradci, v roce 1871 začal vyučovat v Hradci Králové.

Hloubavý a asketicky žijící Jakub Hron se usilovně pokoušel o očištění češtiny od cizích vlivů, a tak vymýšlel a používal řadu novotvarů. Student byl pro něj bažák, profesor zpyták, filozofie byla libomudravna, optimista lepšišťan, pesimista horšišťan, nauka o prostorových tělesech hráněpisna, geometrie měravna a filozofie libomudravna. Jeho nejznámějším vynálezem byl takzvaný buňát nekotitelný, dvanáctistěnný nepřevrhnutelný kalamář. Nechal si ho patentovat ve Vídni a vyráběly jej sklárny v Harrachově. Kromě toho pracoval na projektu lokomotivy alias bezkolejného vozohybu, který by nepotřeboval koleje, vyrobil horkovzdušný balón ve tvaru slona (nedokázal vzlétnout), a pokoušel se změřit vzdálenost od Země ke Slunci pomocí vlastního přístroje kulstínměru (neúspěšně). Kalamář nejlepšinatý či nekotitelný byl dokonce vystaven na Národopisné výstavě v Praze roku 1895, ale u Hronových studentů a kolegů nové výrazy a vynálezy nenacházely velké pochopení. Ocenil ho ale Karel Čapek, který ho nazval Don Quijotem 19. století, inspiroval i Jaroslava Haška nebo Ignáta Herrmanna, a stal se dokonalým předobrazem všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana.

Jakub Hron Metánovský učil až do roku 1897, kdy byl pro neshody se zemským školním inspektorem poslán do předčasné penze. Místo aby dožil jako podivínský starý mládenec ve své rodné vsi, pustil se do studií medicíny a práv. Také v Praze pokračoval ve vynalézání, novým objevem byla například narkóza hudbou nebo dmuchadlo, kterým rozháněl kouř z doutníku po pitevně se slovy, že smrad vyhání smradem. Jeho lékařskou kariéru ukončil profesor Hlava, který ho nechal propadnout z patologie s tím, že 66letý doktor nemůže začít léčit pacienty. Teprve pak se Jakub Hron vrátil na Vysočinu, kde v 80 letech zemřel. Je pochovaný v Častrově.

V Metánově vznikl Osvětový spolek Jakuba Hrona a v roce 2007 otevřel v bývalé škole Metánovské muzeum – Kabinet profesora Hrona. Na škole je rovněž umístěna jeho pamětní deska.
Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou vás mile překvapí. Z pěkně upraveného náměstí je to kousek na zámek, který se po rekonstrukci probudil k novému životu. Na výlet se můžete vydat třeba do zámecké zahrady, do arboreta Johanka anebo vláčkem po úzkorozchodné železnici, vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Krajem Vysočina rok za rokem!

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

#světovéČesko a Kraj Vysočina

#světovéČesko a Kraj Vysočina

Venkovská idylka s hlubokými lesy, loukami a rybníky, spousta historických měst i technických památek a také tři pozoruhodná místa, zapsaná v seznamu UNESCO: Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Tam můžete vyjít k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavenému podle plánů mistra barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho.

Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka

Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka

Pro někoho morbidní panoptikum, pro jiného nesmírně zajímavá, poučná a fascinující podívaná – tak reagují fanoušci portálu Kudy z nudy na Facebooku na výstavu Body The Exhibition, která bude na Výstavišti v Praze-Holešovicích otevřena od 22. února do 30. června.

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny Zimní sporty

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově Kultura

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Vánoce na zámku Žirovnice

Vánočně vyzdobený Zámek Žirovnice si nesmíte nechat ujít.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Street food festival Počátky

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 25. května na 1. ročníku akce.
Počátky, Kraj Vysočina

Pohanky na zámku Kamenice nad Lipou

Objevte původ dnešních Vánoc! Věděli jste, že mnoho z našich vánočních zvyků má kořeny v pohanských oslavách zimního slunovratu? Právě akce Pohanky vám odhalí původ našich vánočních tradic!
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Vítězslav Novák – hudební dědictví a inspirace

Koncert seznamuje a oslavuje tvorbu významného, a poněkud nedoceněného českého hudebního skladatele přelomu 19. a 20. století, Vítězslava Nováka, rodáka z Kamenice nad Lipou, který byl následovníkem Smetanovy a Dvořákovy školy.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Biňovců betlém

V kamenici nad Lipou můžete od 22. listopadu 2024 až do 2. ledna 2025 navštívit krásný mechanický betlém. Figury a objekty vyřezal Bohouš Biňovec, figurky a krajiny namalovala olejovými barvami paní Biňovcová.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Silvestrovský výstup na Javořici

Tradiční silvestrovský výstup na Javořici.
Mrákotín, Kraj Vysočina

Radost tvoření Jindřišky Komárkové, Gabriely Danielové a Lucie Hřebečské

Prosincová výstava představí tři autorky z Vysočiny, tři různé obory a tři formy radosti vetkané do uměleckých výrobků. Těšit se můžete na malbu inspirovanou přírodou a nasycenou barvami, drátkování s vtipem, jak ho asi neznáte, a keramiku plnou něhy.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Struktury přírody Bořivoje Pejchala

Nevšední výstava Bořivoje Pejchala nabídne pohled na přírodu skrze struktury. Přijďte hledat povrch kůry, větve stromů a jiné detaily, které jsou pro Vás skryty v osobitě pojaté malířské a keramické tvorbě.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.
Častrov, Kraj Vysočina

Nejmenší menhir v ČR v Polesí

Navštivte novodobé poutní místo s kamenným menhirem, které zve nejen k příjemné procházce, ale i k zamyšlení a radosti ze života.
Polesí, Kraj Vysočina

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost – stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.
Jiřice, Kraj Vysočina

Hotel Artaban – moderní ubytování na Vysočině

Hotel Artaban**** je nově postavený moderně vybavený hotel, ležící 565 m n.m. v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny, přímo na hranicích Jihočeského kraje a Vysočiny.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.
Počátky, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Ubytování na faře Žirovnice

Fara se nachází na pomezí Českomoravské vrchoviny. Zároveň slouží jako fara místní římskokatolické farnosti.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Resort Johanka – místo inspirované okolní přírodou Kamenice nad Lipou

Relaxační komplex nabízí nejen krásné ubytování, moderní wellness a špičkovou gastronomii, ale také jedinečnou, přátelskou atmosféru, vlídnost a profesionalitu.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Zámecká kavárna v Kamenici nad Lipou

Příjemná kavárna s kvalitní kávou a poctivými zákusky s výhledem do zámecké zahrady.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Hotel Berger Kamenice nad Lipou

Nedaleko náměstí a zámku v Kamenici nad Lipou najdete rodinný Hotel Berger. Nový, v roce 2011 dokončený hotel je moderně zrekonstruován a nabízí maximální komfort dle současných trendů a požadavků. K dispozici je také moderní restaurace se stylovou podzemní vinotékou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Cyklopenzion Workcentrum

Pokud hledáte cenově dostupné ubytování v Kamenici nad Lipou, využijte služeb penzionu Workcentrum, doporučovaného pro cyklisty. Pro vaše potřeby je zde k dispozici ubytovací zařízení s kapacitou 12 lůžek.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina