Zdroj foto: mapy.cz

Hevlín

Obec Hevlín se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1282 a její název vznikl ze staroněmeckého výrazu "Hövelin" což česky znamená malý dvůr.
hevlínNa levém břehu řeky Dyje v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, na samé hranici s Rakouskem, leží obec Hevlín. Sousedství s městem Laa an der Thaya umožnilo po roce 1989 nebývalý rozvoj obce, a to i v oblasti turistiky. Křižuje se zde velké množství cyklostezek, které navazují na mezinárodní cyklotrasy s cílovými městy jako Praha, Vídeň či Krakov. Turistickým hitem se záhy po svém otevření (v roce 2023) staly turistické drezíny. V blízkosti obce lze také navštívit lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic.

Rájem rybářů je jak řeka Dyje, tak celkem 8 rybníků nacházejících se přímo ve středu obce. Další vodní plochou patřící k Hevlínu je přírodní památka Hevlínské jezero, kterou tvoří několik malých jezer s rákosovým porostem a výskytem řady zvláště chráněných druhů obojživelníků a mokřadních ptáků. Protože obec patří mezi nejsušší na Znojemsku, jsou pole v katastru obce protkána sítí zavlažovacích kanálů, jejichž zdrojem je voda z řeky Dyje. Z akcí, které z obce vytvářejí centrum společenského života, lze jmenovat letní krojované hody, májové sousedské posezení, rybářské závody a v neposlední řadě tradiční přeshraniční setkání cyklistů.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Hevlín

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

V Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách! Projedete se na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic

Řopík číslo 45 se nachází jižně od obce Dyjákovice. Objekt je zajímavý tím, že má přístavek u vchodu, který sloužil jako dodatečná ochrana vchodu proti postřelování z tehdy ještě rakouského území, ze kterého se dal snadno odstřelovat vchod.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Hevlín

Penzion u tří lip

Ubytování na jižní Moravě.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.
Přímětice-Znojmo, Výlety s příběhem

Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.