Čimelice

Když pojedete z Prahy směrem na Písek nebo Strakonice, Čimelice nemůžete minout. Leží v typické jihočeské krajině plné rybníků, dominantou je půvabný schwarzenberský zámek. Místní raritou je řada barokních soch, reprezentujících čimelické baroko.

Oblíbené v obci

Čimelice: baroko Jana Karla Hamera  

Podobně jako v Praze se do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů a v Kuksu Matyáš Bernard Braun, pak v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer. Jeho sochy dodnes zdobí řadu míst v Čimelicích: barokní kostel Nejsvětější Trojice, kamenný most přes rybník Kostelák i morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice v centru obce. Další sochy kdysi lemovaly alej spojující zámek Čimelice s nedalekým zámkem Rakovice. Sochařská alej se v originální podobě nezachovala, několik soch bylo přemístěno na čimelický hřbitov.
 

Alšovou stezkou z Čimelic do Mirotic

Alejí prastarých červených dubů, která spojuje čimelický zámek se zámkem Rakovice, prochází Alšova stezka, naučná turistická trasa mapující nejzajímavější místa mezi Miroticemi a Čimelicemi. Můžete ji využít například pro výlet k viklanu na úbočí vrchu Malý Kosatín anebo k hradišti z doby železné pod vrcholem kopce Hrad nedaleko obce Boudy. Dochovaly se linie hrazení z nasucho kladených kamenů a část vnitřní konstrukce.
 

Mosty a mlýn, kde skončila druhá světová válka

Barokní čimelický most, někdy podle plastické výzdoby nazývaný U čtyř svatých, má nedaleko mladšího „kolegu“: v Krsicích vede přes řeku Skalici kamenný most z roku 1869, uprostřed stojí kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Mezi Čimelicemi a Krsicemi pak stojí Rakovický mlýn, místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války. Ve mlýně 12. května 1945 probíhala jednání o kapitulaci, po podpisu dokumentu se velitel německých vojsk generál Carl von Pückler zastřelil.

Aktivity v obci Čimelice

Dvůr Bisingrov u Čimelic

Dvůr Bissingrov, postavený na počátku 18. století, je velmi cenným a zajímavým příkladem barokního hospodářského dvora. Nachází východně od Čimelic na poloostrově, vede k němu úzká hráz mezi Bisingrovským rybníkem a rybníkem Stejskal.
Čimelice, Jihočeský kraj

Zámecká zahrada Čimelice

Zámecká zahrada Čimelice se zaměřuje na prodej květin, zeleniny a dřevin. Pořádá pravidelné výstavy. V jarních měsících nabízí široký výběr balkónových květin a letniček z vlastní produkce.
Čimelice, Jihočeský kraj

Zámek Čimelice – za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.
Čimelice, Jihočeský kraj

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.
Čimelice, Jihočeský kraj

Muzeum rodinné firmy SIKO v Čimelicích

Unikátní muzeum rodinné firmy SIKO, které vás vtáhne do příběhu budování miliardového byznysu.
Čimelice, Jihočeský kraj

Lapidárium Čimelice

Soubor 31 barokních soch z dílny J. K. Hammera je cenný jak svým počtem, tak uměleckou kvalitou. Prohlédnete v Čimelicích v bývalé kotelně u čp. 244, kde vzniklo lapidárium. Ojedinělý soubor barokních soch je významným dokladem sochařského umění v regionu z poloviny 18. století.
Čimelice, Jihočeský kraj

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Čimelice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Čimelice

Penzion Fořtovna

Penzion Fořtovna se nachází v západní části Českomoravské vrchoviny nedaleko historického městečka Kamenice nad Lipou.
Čimelice, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Písecko – Blatensko


Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Výlet na hrad Zvíkov, Na hrady a zámky