Bílovice nad Svitavou, Kudy z nudy

Bílovice nad Svitavou

Obec v údolí řeky Svitavy severně od Brna obklopují lesy Drahanské vrchoviny a Moravského krasu. Zalesněná údolí mají nejrůznější jména, najdete tu Kuní, Kocouří či Ptačí žlíbek i Myší díru. Těsnohlídkovo údolí napovídá, že obec bývala vyhledávaným letoviskem umělců.

Oblíbené v obci

Bílovice nad Svitavou a liška Bystrouška

Městečko obklopené lesy leží na okraji Drahanské vrchoviny v údolí, jímž teče řeka Svitava a prochází jím železniční trať z Brna do Adamova a České Třebové. Dominantou Bílovic je kostel sv. Cyrila a Metoděje, postavený v novogotickém slohu s prvky secese. V jednom z údolí objevíte Myslivnu Lišky Bystroušky, kam novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek umístil děj své knížky o chytré lišce. Hudební skladatel Leoš Janáček příběh využil jako libreto k opeře Příhody lišky Bystroušky.

Oblíbené letovisko umělců

Za první republiky se Bílovice nad Svitavou staly oblíbeným výletním místem a letoviskem. Jezdíval sem například básník S. K. Neumann, jehož zdejší pobyt inspiroval k básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání, bratři Čapkovi, sochař Franta Úprka či herci Karel Höger a Oldřich Nový. Rudolf Těsnohlídek společně s přáteli o Vánocích 1919 našel v lesích u Bílovic opuštěné dítě; tak vznikla tradice vánočních stromů ve velkých městech, pod nimiž dodnes bývají pokladničky na příspěvky pro děti z dětských domovů.

Lesnický Slavín a Myší díra

Okolí Bílovic nabízí výletníkům hustou síť lesních cest s řadou pramenů, studánek a pomníčků, věnovaných umělcům, milovníkům přírody i významným osobnostem našeho lesnictví. Najdete tu také několik vyhlídek a naučných stezek, na konci údolí Útěchovského potoka objevíte romantickou skalní soutěsku nazývanou Myší díra; na jejím dně je zvláštní mikroklima, díky němuž se tu led a sníh a led udrží déle než v okolí. Bílovicemi prochází také oblíbená cyklostezka podél řeky Svitavy.

Akce v obci Bílovice nad Svitavou

Uspávání lesa – světýlková stezka

Uspávání přírody se chystá v Bílovicích nad Svitavou. Dopoledne si užijete divadelní představení v sále Obecní hospody. Poté se vydáte na Minigolf Liška, kde si vyrobíte semínkové chrastítko, se kterým pak na naučné stezce k rybníčku uložíte přírodu k zimnímu spánku.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Bílovice nad Svitavou

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Úzké a hluboké údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou, pojmenované podle autora knihy Liška Bystrouška.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Cyklostezka podél řeky Svitavy

Cyklostezka podél řeky Svitavy z Brna do Bílovic nad Svitavou byla vybudována v roce 2009.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Rozhledna U Lidušky

Rozhledna byla postavená v roce 2021, měří 30 metrů a na její vrchol vede 135 schodů. Z vyhlídkové plošinymetrů uvidíte obec Bílovice nad Svitavou a okolí.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Brněnská podkova

Trasa "Brněnská podkova" spojuje konečné stanice MHD a vede převážně lesnatým terénem na severu od města.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

V těsné blízkosti samotné obce se nalézá více jak stoletá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“ a podle ní složené opery Leoše Janáčka „Příhody lišky Bystroušky“. Budova byla postavena v roce 1907 a od té doby až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Myší díra – skalní soutěska u Bílovic nad Svitavou

Soutěska se nachází v závěru hlubokého údolí Útěchovského potoka, jednoho z pravostranných přítoků řeky Svitavy mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou byl postaven v novogotickém slohu s prvky secese v letech 1908 až 13 podle projektu brněnského architekta Antonína Blažka (1874 – 1944). Uvnitř najdete vzácnou volně umístěnou sochu sv. Václava z 2. poloviny 17. století.
Bílovice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti