Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Pohořelice: dal jim jméno požár?

Vzniklo jméno Pohořelic podle jména některého z dávných obyvatel anebo město vyrostlo na místě starší osady zničené požárem? Nevíme, jisté ale je, že první písemné záznamy pocházejí z roku 1222. Architektonickou dominantou Pohořelic je gotický, renesančně upravený kostel sv. Jakuba, v němž byly roku 1934 při stavebních úpravách objeveny unikátní gotické fresky. Pozornost si zaslouží i radnice, postavená v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny, rozsáhlý park a židovský hřbitov; nejstarší náhrobek pochází z druhé poloviny 17. století.
 

Rybníkářství a kapři z Pohořelic

Město v úrodné krajině se stalo střediskem obilnářství a vinařství, a díky pánům z Pernštejna i rybníkářství. Rybníky Novoveský, Starý, Zarostlý, Vrkoč a desítky dalších dodnes připomínají kdysi mnohem rozsáhlejší rybniční soustavy v okolí. Pohořelický kapr patří od roku 2007 mezi výrobky, které od Evropské unie získaly zeměpisnou ochrannou známku – chráněné označení původu, a to dokonce o několik měsíců dříve než jeho známější jihočeský kolega Třeboňský kapr.
 

Památník Pochodu smrti

Jižně od Pohořelic u křižovatky silnic směrem na Znojmo, Mikulov a Brno stojí kovový kříž, připomínající jednu z nejtragičtějších událostí na jižní Moravě. Tři týdny po skončení druhé světové války došlo k takzvanému divokému odsunu Němců z Brna. Několik tisíc vyčerpaných lidí se muselo zastavit v Pohořelicích, kde pak řada z nich zemřela vysílením a na následky úplavice či průjmů. Kříž stojí u jednoho z hromadných hrobů, celkem měl pochod smrti přes 1 700 obětí.

Aktivity ve městě Pohořelice

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 – 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba, architektonická dominanta Pohořelic, je v jádru raně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z pozdějších gotických úprav.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Socha pohořelického kapra

V Pohořelicích u nové okružní křižovatky je umístěná nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra, která vznikala od jara 2020 v dílně uměleckého kováře Pavla Valáška.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Stará radnice v Pohořelicích

Radnice byla postavena v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny. Radnicí byla od doby své výstavby až do roku 2004, kdy úřady města byly přemístěny do nového objektu.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Pohořelicích

Židovský hřbitov v Pohořelicích představuje jediný hmotný doklad bohatých a dlouhých dějin pohořelické židovské náboženské obce, patřící zřejmě k nejstarším židovským obcím na Moravě.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Discgolf Park Pohořelice

Discgolf je hra vymyšlená v Americe v 70. letech minulého století. Principem je obejít hřiště a zahrát na co nejmenší počet pokusů. Místo míčku se používá létající talíř a hráči se trefují do závěsných košů.
Pohořelice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál


Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb v zimě do Lednice

Prožijte adventní čas v klidné zimní atmosféře starobylého města Mikulova a udělejte si radost malými dárky z vánočního jarmarku. Blízký zámek Lednice, skromné to venkovské sídlo rodiny Lichtenštejnů, vás zase zve na zimní prohlídky nádherných interiérů. Pobyt v Lednicko-valtickém areálu můžete ještě okořenit plavbou s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu anebo návštěvou zámeckého skleníku, kde pořád něco kvete!

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?