Ždánice

Ždánice leží ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa; ze severu sem zasahují lesy, z jihu louky, sady a vinohrady. Milovníky kuriozit láká Vrbasovo muzeum, můžete se projít po motýlí naučné stezce a prohlédnout si vilu s prvky historicismu a modernismu, navrženou architektem Leopoldem Bauerem.

Oblíbené ve městě

Ždánice krok za krokem

V přízemí renesančního zámku sídlí už několik desítek let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem. Muzeum využívá také blízkou Seidlovu vilu, postavenou dle projektu Leopolda Bauera, v obou místech je k vidění řada velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů. K procházkám láká zámecký park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem, v centru městečka stojí raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Sbírka kuriozit Jakuba Vrbase

Jedenáct místností a přibližně 6 000 sbírkových předmětů, z nichž je většina vystavena, to je nabídka Vrbasova muzea. Co tu uvidíte? Kromě nábytku, soch, obrazů a keramiky místních rodáků například soubor pohyblivých modelů vodních a větrných mlýnů, funkční hodinový stroj z věže místního kostela, dřevěné hračky, památky na slavného generála Laudona, sbírku velikonočních kraslic anebo část kmene z Napoleonovy lípy od Spáleného mlýna, u které bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Napoleonem a Františkem I.
 

Kolem Ždánic pěšky i na běžkách

Přírodní park Ždánický les není tak známý jako blízké Chřiby, ale hlubokými listnatými lesy je hodně připomíná. Seznámit se s ním můžete díky několika naučným stezkám, z nichž nejzajímavější je Motýlí ráj. Trasa vás provede údolím Šraňky a Habrůvky, kde žije několik desítek druhů našich denních motýlů. Zastavit se můžete také v hvězdárně, kterou vybudovali místní nadšenci, a pokud sem přijedete v zimě a budete mít štěstí na dostatek sněhu, můžete se po okolí projet na běžkách.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Ždánice

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Ždánickým lesem

Tato naučná stezka byla zpřístupnan v létě roku 1996. Pokračují tak ekologické aktivity zahájené v roce 1990.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Na běžkách okolo Ždánic

Oblast Ždánického lesa nepatří mezi místa s pravidelnou vysokou sněhovou pokrývkou, ale dopřeje-li příroda dostatek sněhu, lze podniknout pěkný výlet okolo města Ždánice.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Seidlova (Loudonova) vila ve Ždánicích

Stylová zámecká vila s prvky historicismu a modernismu z roku 1908 byla postavena nedaleko zámku českým architektem Leopoldem Bauerem z Vídně. Podle svých obyvatel je nazývána Seidlova nebo Loudonova vila. V současné době vilu využívá Vrbasovo muzeum.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Vrbasovo muzeum Ždánice

Vrbasovo muzeum ve Ždánicích se nachází v jedenácti místnostech přízemí renesančního zámku, který dal v 16. stol. postavit Oldřich z Kounic. Muzeum je pojmenováno podle místního učitele a historika Jakuba Vrbase, který významnou měrou přispěl do díla jazykovědce a etnografa Františka Bartoše.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Jinan lásky v zámeckém parku Ždánice

Na podzim doslova září v odstínech zlaté, ale i jindy vás ihned upoutá svou neobyčejnou krásou a odlišností. Roste v zámeckém parku, který slouží nejen k procházkám, ale především k pořádání společensko-kulturních akcí.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.