Liptaň

Obec Liptaň v Osoblažském výběžku obklopuje Zlatohorská vrchovina. Liptaň tvoří tři vesničky – Liptaň, Bučavka a Horní Povelice, o celkové rozloze 2026 ha. Podhorská obec leží na území s nadmořskou výškou od 300 do 500 m. Liptaní vede Osoblažská úzkorozchodná dráha Třemešná-Osoblaha. Do polského města Głubczyce je to z Liptaně cca 15 km.
Obec Liptaň se nachází v turistické oblasti Jeseníky, v centru Osoblažského výběžku. Obec založil biskupský leník Helembert de Turri. Vznik obce se datuje k roku 1240 kdy tuto obec obývali obyvatelé české národnosti. Liptaň byla biskupským lénem, v 16. století patřila přímo k biskupskému osoblažskému panství. Roku 1882 vyhořela horní a v letech 1846 a 1847 dolní část vsi. Poutní farní kostel byl vystavěn v letech 1867-70. Původní jméno obce známe z úředních záznamů ve 13. století v německé podobě Lewental, v jehož první části bylo staré lew – "pahorek, kopec", ve druhé tal – "údolí". Jméno tedy znamenalo "údolí pod kopcem". Do češtiny bylo hláskově upraveno už ve 13. století jako Luptín, z 15. století je doloženo české Liptava, koncem 19. století Liptál, roku 1924 byl ustanoven tvar Liptaň. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta vede západně od obce pod Strážný vrch, ke kapli Panny Marie Pomocné. Dalšími zajímavostmi jsou zde rozhledna StrážištěLiptaňský bludný balvan a přírodní památka Liptaňský bludný balvan.

Aktivity v obci Liptaň

Liptaňský bludný balvan

Bludný balvan je připomínkou období před 250 – 800 tisíci lety, kdy ho na Osoblažsko zavlekl pevninský ledovec až z jižního Švédska.
Liptaň, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Strážiště u Liptaně

Rozhledna Strážiště u Liptaně se nachází na Osoblažsku, na kopci nad obcí Liptaň. Dřevěná stavba s 37 schody je vysoká 9 metrů a nabízí výletníkům výhled i na Praděd nebo na Opolskou nížinu v Polsku.
Liptaň, Moravskoslezský kraj

Bylinkový ranč Majoránek

Specialitou ranče jsou kořenící bylinné směsi, které jsou připravěny z klasického koření a divokých rostlin či květů.
Liptaň, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


S osobností na procházku: po Úvalně s lékařem a politikem Hansem Kudlichem

Rodák z Úvalna u Krnova, lékař a rakouský politik německé národnosti ze Slezska Hans Kudlich (1823–1917) se zapsal do historie jako politik, který v roce 1848 podal a prosadil návrh na zrušení poddanství a roboty. V rodné obci mu k jeho devadesátým narozeninám postavili rozhlednu a mauzoleum, kromě toho tu ale objevíte řadu dalších zajímavostí. Líbit se tu bude i dětem – na ty čeká neobvyklý skříňový a zrcadlový labyrint anebo kavárna a informační centrum s železničním modelem.
Procházka v Úvalně a okolí, Výlety s příběhem

Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.