Blatno

Blatno dříve Platten, leží na jižním svahu Krušných hor, téměř 8 km SZ od Chomutova, v nadmořské výšce 660 m. O jeho prvním osídlení není nic bližšího známo. Rozhodně se však počátky jeho dějin nedají oddělit od blatenského hradu, pozdějšího zámku a řádu Německých rytířů, který do tohoto kraje přišel na konci 13. století.
Obec Blatno se nachází v turistické oblasti Krušné hory. Kdy přesně se Blatno stalo majetkem řádu se zatím nepodařilo zjistit. Zdá se však, že to bylo brzy po příchodu řádu do Chomutova, protože v listinách z konce 13. století jsou již zmínky o stavbě hradu v Blatně. Na pravděpodobný konec 13. století ukazují i sklepy nynější budovy obecního úřadu, stojící na základech bývalé komendy. Čtyřkřídlý hrad byl opevněn, měl věž a k obraně mu sloužila dvě velká a tři malá děla. Význam blatenského hradu – komendy – dokládá i skutečnost, že byla pro něj zřízena nová hodnost – komtur blatenský. Dodnes je zřejmé, že osada byla založena plánovitě na staré obchodní cestě ze Saska do Čech. Václav IV. na úhradu dluhů odebral řádu roku 1404 Blatno a postoupil ho mosteckému purkrabímu Hynkovi z Kaufunku.
 

Třicetiletou válku nikdo nepřežil

třicetiletá válkaTřicetiletá válka neušetřila ani zdejší kraj – např. Švédové pronikali často do Čech přes Horu Sv. Šebestiána nebo Kalek a Blatno. Následkem těchto vpádů byla celá tato hroská oblast tak zpustošena, že ve vesnicích téměř nikdo již nežil. Zkázu dovršil v lednu 1640 generál Wrangel, který se svými vojáky vydrancoval Blatno tak, že v tomto roce vymřela zbylá část obyvatel buď z hladu, nebo na mor. O pět let později bylo Blatno napadeno švédskými vojáky, kteří vesnici vypálili a zámek rozbořili. Noví obyvatelé, vojáci plukovníka Morzina, který se oženil s majitelkou Červeného Hrádku, museli spáleniště nejdříve uklidit a pak vše znovu postavit. Bylo to zřejmě obtížné, ale roku 1654 tam podle Berní ruly již byla stavení dobrá a hlavní obživu poskytoval chov dobytka a prodej dříví.
 

První lesnická škola v Rakousko-Uhersku

lesV 18. století na panství nastoupil jako lesmistr Jan Ignác Ehrenwerth. Byl skutečným lesním doborníkem a roku 1773 zde otevřel první lesnickou školu v Rakousko-Uhersku. Škola byla umístěna v loveckém zámečku a díky podpoře majitele panství mohl Ehrenwerth plně rozvinout své schopnosti i při vyučování. Roku 1864 byla budova staré školy stržena a na jejím místě byla postavena nová škola – budova ještě stojí. Koncem 19. století byla v Blatně již pošta, tzv. raiffeisenka, velký a malý obecní dům pro chudé a zdravotní obvod pro Blatno a 7 přilehlých obcí. Roku 1905 byl v Blatně vybudován vodovod a roku 1922 sem byla zavedena elektřina. Odsun německého obyvatelstva začal v Blatně a Bečově 25. září 1945. Odešli na Lounsko, kde pracovali v zemědělství až do srpna 1946, kdy byli odsunuti do Německa. Nové české názvy připojených vesnic byly úředně stanoveny až v roce 1952. V roce 1954 pak byl k Blatnu připojen ještě Šerchov a v roce 1956 také Hrádečná.
 

Památky, příroda a zábava

V obci se nachází řada zajímavých památek a cílů: navštívit můžete vodní nádrž Kamenička, bývalou lesnickou školu v Mezihoří (její hostorii najdete ve článku výše), kostel sv. Michala, zámek Blatno (dnes sídlo obecního úřadu), soubor dřevěných úlů na návsi, ranč u Matěje a atraktivní jsou také pohodové sjezdy na kárách. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Velmi zajímavé jsou podmáčené louky V mokřinách a přírodní památka Bezručovo údolí.

Aktivity v obci Blatno

Vodní nádrž Kamenička

Vodní dílo Kamenička, dříve údolní přehrada Císaře Františka Josefa, se nachází 8 km severozápadně od Chomutova v bočním údolí říčky Chomutovky na potoce Kamenička, pramenícím v rašeliništi pod Jelením vrchem ve výšce 815 m n. m. v Krušných horách.
Blatno, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!