Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Kraslicích

Původně šlo o pouhou osadu pod hradem Hausberg; ten můžete vidět dodnes, byť z něj zbyly jen malebné hradby, příkopy a valy. Když byla objevena ložiska stříbra, mědi, olova a cínu, povýšil Karel IV. Kraslice na královské město. Jeho dominantou je novorománská bazilika Božího Těla. Kraslice jako první na světě zahájily hromadnou výrobu foukacích harmonik a výroba dechových nástrojů město proslavila, sídlí tu firma Amati se střední průmyslovou školou a učilištěm, jedinými svého druhu v Česku.
 

Když nerosty vystřídaly plyš, krajky a železnice

Když se hornictví přestalo vyplácet a doly v okolí se zavřely, vystřídaly dolování hudební nástroje, krajky, hračky a textilní výroby, zejména výroba sametu a plyše. Další impuls dalo Kraslicím vybudování železniční trati ze Sokolova, po níž se první vlaky rozjely v červnu 1876. O deset let se železnice prodloužila do saského Klingenthalu. Její historii i současnost dokumentuje muzeum Kraslické dráhybývalé nádražní restauraci v Kraslicích.
 

Přes rozhledny na lyže a ke starým štolám

Tak jako jinde i na západě Krušných hor patří k oblíbeným turistickým cílům rozhledny a vyhlídková místa, od starší věže na Olověném vrchu nad Bublavou přes vyhlídku Josefa II. až po rozhlednu Cibulku u Šibeničního vrchu nad Olovím. V zimě v okolí najdete několik lyžařských areálů, zajímavé je i objevování starých důlních děl, třeba v oblasti přírodního parku Přebuz anebo u Oloví. Milovníci památek by měli navštívit impozantní zříceniny vypáleného hradu Hartenberg.

Turistická informační centra


Akce ve městě Kraslice

Legiovlak 2025

Již pojedenácté vyráží Legiovlak na cestu po českých a moravských železnicích. Unikátní legionářské muzeum na kolejích zastaví na 34 nádražích v období od 1. 4. do 31. 11. 2025.
Kraslice, Karlovarský kraj

Aktivity ve městě Kraslice

Přírodní památka Vysoký kámen u Kraslic

Přírodní památka Vysoký kámen se rozprostírá na skalnatém hřbetě nad obcí Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem v nadmořské výšce 773 m. n. m.
Kraslice, Karlovarský kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg (Greslein) najdete na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice. Hrad nad říčkou Svatavou je poprvé doložen k roku 1272 jako královské léno. Dnes po něm zbyly jen terénní stopy, příkopy a valy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!