Kryštofovy Hamry

Obec Kryštofovy Hamry leží v hlubokých lesích Krušných hor na hranici s Německem, nejbližší města jsou Jöhstadt v Německu (cca 6 km) a Vejprty (cca 12 km). Většinu území obce, kam spadají i osady Černý Potok a Mezilesí, pokrývají lesy a horské louky. Dominantu území tvoří také vodní nádrž Přísečnice.

Oblíbené v obci

Kryštofovy HamryObec Kryštofovy Hamry leží v údolí Přísečnického potoka v Krušných horách, v nadmořské výšce 670 m n. m. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1787 v souvislosti s těžbou a zpracováním železné rudy. Zakladatelem obce byl Kryštof Grád z Grunbergu, který v lese u Kryštofových Hamrů vybudoval hamr a nazval jej hamrem sv. Kryštofa. V polovině 18. století nastal v obci rozmach a vznikaly nové podniky, které se zabývaly výrobou lžic a hřebíků, dva zbrojířské hamry vyráběly bajonety, hlavně a nabijáky. Kostel svatého Kryštofa byl postaven v letech 1829-1832 a věřícím stále slouží. V roce 1974 převzaly Kryštofovy Hamry celé katastrální území Přísečnice a Černého Potoka. Přísečnice musela ustoupit stavbě vodního díla, které slouží jako zdroj pitné vody.

krušné horyDopřejte si pohodový pobyt v Kryštofových Hamrech – najdete zde klid méně vytížené části Krušných hor a během procházek nebo projížděk na kole budete poznávat zdejší přírodní krásy, jako je například Mnišská skála a skála Mnich, přírodní rezervaci Prameniště Chomutovky okolo kterého vede modrá turistická znčka i cyklotrasa č. 23, velmi zajímavé je i nedaleké Krušnohorské oko a zajímavá je i pozapomenutá osada Černý potok s kostelem sv. Antonína Paduánského. Pěšky můžete zdolávat místní vrcholy Jelení hory (994 m), Skelný vrch (878 m) anebo Velký Špičák (965 m), ke kterému vede naučná stezka.

Aktivity v obci Kryštofovy Hamry

Jelení hora v Krušných horách

Nedaleko vodní nádrže Přísečnice se nachází Jelení hora (993 m). Jedná se o nefelinitový kopec, nejvyšší bod geomorfologického okrsku Přísečnická hornatina. Výrazná hora poskytuje západně od vrcholu krásné výhledy.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Mnišská skála a skála Mnich nedaleko Kryštofových Hamrů

Mnišská skála a skála Mnich se nachází nedaleko Kryštofových Hamrů. Vede k nim modrá turistická značka.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Údolní nádrž Přísečnice

Krušnohorská vodní nádrž byla postavena v letech 1969 – 1976 jako zdroj pitné vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Naučná stezka Velký Špičák

Krátká, ale náročná trasa seznamuje na sedmi panelech s přírodou okolí a procesem obměny lesů Krušných hor.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Prameniště Chomutovky

Chomutovka sbírá své vody v rašeliništích na svahu Jelení hory, nedaleko přísečnické přehrady.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofových Hamrech

Kostel svatého Kryštofa byl postaven v letech 1829-1832 a dodnes se v něm konají bohoslužby.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Kostel sv. Antonína Paduánského

Patronem kostela v Kryštofových Hamrech – Černém potoce je svatý Antonín z Padovy. Sakrální stavba pocházející z 80. let 19. století.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Kryštofovy Hamry

Umanutá koza

Z Kryštofových Hamrů v Krušných Horách je to na hranice s Německem opravdu jen pár metrů. Lucie Křikavová byla ta umanutá koza, která si troufla tady s manželem Ondřejem otevřít stánek s kávovarem a palačinkami.
Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!