Zdroj foto: FB obec Moravičany

Moravičany

Obec Moravičany najdete poblíž Mohlenice v Litovelském Pomoraví. Jméno obce pochází od pojmenování zdejších obyvatel Moravičané, které označovalo lidi, kteří přišli z osady jménem Moravice.
Obec MoravičanyObec Moravičany se nachází v turistické oblasti Střední Morava, na levém břehu Třebůvky, která se nedaleko odtud vlévá do řeky Moravy. Podle lidové pověsti tvořily počátek Moravičan domky rybářů na Záhumení, kteří v Moravě lovili (čanili), a tak dostala vzniklá ves název Moravičany. Oblast u řeky Moravy patří k nejstarším osídleným lokalitám v regionu, kde žijí lidé nepřetržitě již od poloviny 2. tisíciletí. Zdejší mohylové kmeny daly jméno i nedaleké Mohelnici.

První písemná zmínka o Moravičanech je z roku 1249. Výčet následných majitelů je velmi pestrý a složitý až do roku 1397, kdy bratři Rožmberkové darovali majetek litomyšlskému biskupovi a ten je věnoval kartuziánům. Kartuziáni zůstali pány obce až do roku 1782, kdy byl řád zrušen a Moravičany se stávají součástí doubravického panství. Obec se po roce 1848 osamostatnila, vzniklo zde železniční spojení a první průmyslové podniky. Do 20. století vstupovaly Moravičany s továrnou na dřevěné zboží, kde vzkvétala výroba nábytku, mazadel, továrna amerických dřevěných kolíčků, párátek a kopyt nebo výroba cementového zboží. Působilo zde také Zemědělské družstvo pro vedení a zužitkování elektrické síly, Rolnické mlékařské družstvo, Občanská záložna a Spořitelní a záloženský spolek. Po roce 1948 byla továrna na dřevěné zboží znárodněna s zemědělci spojeni do JZD. Roku 1976 byly k obci připojeny okolní vísky Tkanovice, Doubravice a Mitrovice.

moravičanské jezeroV Moravičanech se nachází řada zajímavostí: kromě raně barokního kostela sv. Jiří s farou stojí v obci také rodný dům malíře a grafika Karla Jílka, Dělnický dům z roku 1920 a právě Moravičany ukrývají pravěké pohřebiště – největší žárové pohřebiště kultury lužických popelnicových polí, které bylo objeveno v 50. letech 20. století. Dále se zde nachází kurzy tradičních řemesel Mistra žák, komunitní centrum Beseda v Moravičanech, DOsTatek Moravičany anebo oblíbené čapí hnízdo. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Krásné jsou přírodní památky a rezervace Doubrava, Zátrže nebo Kačení louka. K plavání a windsurfingu slouží Moravičanské jezero.

Aktivity v obci Moravičany

Moravičanské jezero

Jezero Moravičany vzniklo zatopením pískovny, má rozlohu 108 ha a maximální hloubku 15 m. Je využíváno jako zásobárna pitné vody a část se nachází v přírodní rezervaci. Je také oblíbeným místem pro koupání a windsurfing.
Moravičany, Olomoucký kraj

Přírodní rezervace Kačení louka

Díky značné pestrosti biotopů patří Kačení louka mezi nejcennější mokřady na území CHKO Litovelské Pomoraví. Žije zde mnoho obojživelníků, zejména žab. Volná hladina nezalesněných tůní přechází v podmáčené olšiny.
Moravičany, Olomoucký kraj

Komunitní centrum Beseda v Moravičanech

Komunitní centrum na staré faře v Moravičanech slouží řadě zájmových skupin pro konání komunitních akcí a trávení volného času.
Moravičany, Olomoucký kraj

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.
Moravičany, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v obci Moravičany

DOsTatek Moravičany

Svatby na míru a relaxační pobyt na DOsTatku.
Moravičany, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Výlet z Teplic nad Bečvou k Hranické propasti

Lázně Teplice nad Bečvou leží poblíž města Hranice v sevřené kotlině řeky Bečvy a na poměrně malém prostoru nabízejí všechno, co byste od správných lázní čekali. Bonusem pro lázeňské hosty jsou výletní trasy do okolí, třeba k Hranické propasti anebo trochu delší na hrad Helfštýn.
Lázně Teplice nad Bečvou, Výlety s příběhem

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.