Potštát

Tajemství Oderských vrchů rozluští málokdo, velkou část pohoří totiž zabírá vojenský újezd Libavá. Zvláštní krajinu ale můžete poznat při výletu do Potštátu: silnice, která sem míří od Olomouce, vede těsně při okraji zakázaného území a před vámi se otevřou zajímavé výhledy do nepřístupných míst.

Potštát: město na okraji vojenského prostoru

Centrem historického jádra Potštátu je náměstí s původně gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Protože mu chybí hodiny, uprostřed náměstí stojí ještě hodinová věž, někdejší barokní hláska. V čtyřkřídlém empírovém zámku v rohu náměstí můžete navštívit expozici, mapující bohatou a zajímavou historii Potštátska. Severně od náměstí se rozkládá hřbitov, na němž stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Vojenský prostor a akce Bílý kámen

Zámecká expozice se nevěnuje jen městu, ale také jeho okolí včetně zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá. Se zemí zde byla srovnána řada kostelů, kaplí i několik desítek vodních a větrných mlýnů. Zachoval se pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba a kaple sv. Anny v zaniklé obci Stará Voda a nepřístupný větrný mlýn ve Městě Libavá. Celoročně uzavřený vojenský prostor se otvírá pouze jednou ročně 1. května při cyklo-turistické akci Bílý kámen.
 

Lyžování, skalní město a výhledy

Potštátsko a Oderské vrchy jsou položené mnohem výš než města v Moravské bráně; na sjezdovkách ve Ski areálu Potštát se proto lyžuje, i když v blízkých Hranicích není sníh. V kopcích nad romantickým údolím říčky Veličky objevíte Potštátské skalní město se spoustou bizarních skalních útvarů, zříceninu středověkého hradu Puchart a základy rozhledny, kterou roku 1929 nechal postavit hrabě Zikmund Desfours-Walderode. Byl z ní výhled na město Hranice, Hostýnské a Vizovické vrchy, za dobré viditelnosti i na Nízké a Západní Tatry. V nedalekých Partutovicích zve k prohlídce přístupný větrný mlýn.

Aktivity ve městě Potštát

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Asi 3 km od městečka Potštát, na okraji Oderských vrchů, se nachází unikátní zřícenina dvojice hradů (předního a zadního), v mapách často označovaná jako Puchart.
Potštát, Olomoucký kraj

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.
Potštát, Olomoucký kraj

Zámek Potštát

Zámek Potštát se nachází ve stejnojmenné obci v Oderských vrších nedaleko Nového Jičína. Předchůdcem zámku byla tvrz čtvercového tvaru ze 14. století, která nahradila pobořený hrad Puchart. V expozici se dozvíte zajímavosti z historie Potštátska.
Potštát, Olomoucký kraj

Levandulový labyrint Lela v Kyžlířově

Levandulový labyrint se nachází na soukromém pozemku v Kyžlířově. Je zmenšenou kopií labyrintu z francouzské katedrály v Chartres, má průměr 21m a je tvořen celkem 878 sazenicemi levandule. Labyrint je místo pro hravost, odpočinek a meditaci.
Potštát, Olomoucký kraj

Ski areál Potštát – lyžování blízko města Hranice

Areál se nachází v Oderských Vrších, od Hranic je vzdálen 11 km. Díky své nadmořské výšce 500 m n. m. a díky umělému zasněžování má dobré klimatické podmínky a lyžuje se tady, i když v Hranicích není žádný sníh.
Potštát, Olomoucký kraj

Expozice Historie Potštátska

Expozice sídlí v renesančním zámku, který byl postaven na začátku 17. století. Prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska – nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Potštát, Olomoucký kraj

Hodinová věž v Potštátě – někdejší barokní hláska

Hláska z roku 1700 byla postupně přeměněna na hodinovou věž, protože na věži kostela svatého Bartoloměje hodiny nejsou. Je posledním zbytkem městského pivovaru, který byl zbourán v roce 1866, těsně před požárem města.
Potštát, Olomoucký kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu

Římskokatolický farní kostel, zasvěcený sv. Bartoloměji, stojí v jihozápadním nároží Bočkova náměstí. V jádru gotická stavba za léta své existence prodělala mnoho úprav, poslední proběhla v 19. století.
Potštát, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem

Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.