Osoblaha

Osoblahu, která leží v Osoblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem, známe jako cílovou zastávku úzkokolejky, začínající v Třemešné ve Slezsku. Leckdo se ale projde pouze po nádraží a hned se vrací zpátečním vlakem – a to je rozhodně škoda.

Osoblaha: překrásné historické město?

Na informačních panelech se dočtete, že Osoblaha bývala památkově nejhodnotnějším městem Slezska s velmi zachovalou židovskou čtvrtí, ale náměstí a jeho okolí zaplňují domy z druhé poloviny 20. století. Co se stalo? Městu několikrát vypleněnému nájezdníky, zničenému požáry, morem a povodněmi, které se vždy vzchopilo k dalšímu rozkvětu, zasadila drtivý úder druhá světová válka. Osoblaha sice byla osvobozena jako první město na území ČR už v březnu 1945, bohužel 90 % budov bylo nenávratně poničeno. Většina lidí odešla, v roce 1960 Osoblaha přišla o titul města a později byly odstřeleny i zbytky kostela.
 

Výlet úzkokolejkou

Starou Osoblahu tak připomínají jen historické fotografie a obrazy, současná zástavba je většinou novodobá. Němým svědkem proměny města byla úzkokolejná dráha, uvedená do provozu v roce 1898. Měří 20 km a vlaky po ní jezdí nanejvýš rychlostí 40 km/hod, na klasickou železnici se trať napojuje ve stanici Třemešná ve Slezsku severozápadně od Krnova. Vedle motorových souprav tu v létě jezdívají i turistické vlaky tažené parní lokomotivou, oblíbenou akcí je jízdenka parním vlakem tam a zpátky, kombinovaná s volnou vstupenkou na osoblažské koupaliště.
 

Hřbitov, bludný balvan a Džungle

Z městečka, kde před válkou bylo například pět mlýnů, cukrovar, pivovar, krajkářská škola a muzeum, byl zachráněn jen židovský hřbitov z konce 14. století a kostel sv. Mikuláše na hřbitově za obcí, vidět můžete i nepatrný zbytek středověkých městských hradeb. V parku na návrší nad turistickým kempem trůní bludný balvan, severně od Osoblahy se nacházejí dvě přírodní rezervace: Velký Pavlovický rybník, oblíbená zastávka tažných ptáků a hnízdiště vodních ptáků, a Džungle, území se zbytkem luhu se starými stromy a mokřady. Nedaleko u Bohušova objevíte v lese zříceninu hradu Fulštejn.

Aktivity v obci Osoblaha

Koupaliště Osoblaha

Z důvodu rekonstrukce je koupaliště v roce 2023 uzavřeno.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Osoblaze

Kostel svatého Mikuláše v obci Osoblaha je hřbitovní kostel postaven v letech 1756–1766 a kulturní památka České republiky.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


S osobností na procházku: po Úvalně s lékařem a politikem Hansem Kudlichem

Rodák z Úvalna u Krnova, lékař a rakouský politik německé národnosti ze Slezska Hans Kudlich (1823–1917) se zapsal do historie jako politik, který v roce 1848 podal a prosadil návrh na zrušení poddanství a roboty. V rodné obci mu k jeho devadesátým narozeninám postavili rozhlednu a mauzoleum, kromě toho tu ale objevíte řadu dalších zajímavostí. Líbit se tu bude i dětem – na ty čeká neobvyklý skříňový a zrcadlový labyrint anebo kavárna a informační centrum s železničním modelem.
Procházka v Úvalně a okolí, Výlety s příběhem

Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.