Benešov nad Ploučnicí

Podobně jako má Ploučnice pověst Amazonky mezi českými řekami, zámek v Benešově bývá označován za perlu saské renesance. Město mezi Děčínem a Českou Lípou má hezké okolí, je to odtud jen kousek do oblasti Labských pískovců, Českého Švýcarska a Českého středohoří.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Benešově nad Ploučnicí

Zámecký komplex v Benešově nad Ploučnicí je jedinečnou ukázkou architektury z období přerodu vladislavské gotiky a renesance. Ke dvěma renesančním zámkům, Hornímu a Dolnímu, se pojí ještě kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16. století. S jeho stavebními aktivitami a životními osudy se seznámíte při prohlídce zámku, líbit se vám bude i historické centrum města s řadou renesančních měšťanských domů.
 

Nejhezčí vyhlídka na město

V blízkém i vzdálenějším okolí Benešova objevíte několik rozhleden a řadu skalních vyhlídek, ale žádná není tak nenápadná a neznámá jako Ploučnická vyhlídka z roku 1902 ve stráni nad benešovským nádražím. Dlouho byla ukrytá, zapomenutá a zanedbaná, ale po rekonstrukci je opět volně přístupná. Spíš než o rozhlednu jde o vyhlídkový altán, ovšem na střechu s bání vede zezadu schodiště, vyhlídkové terasy jsou tu tedy rovnou dvě. Otevře se před vámi výhled na město i údolí řeky Ploučnice.
 

Koupání v přírodě i v termální vodě

Koupat se nemusíte jen v Ploučnici – i když pro vodácké výlety je tahle řeka jako stvořená – ale také v benešovském termálním koupališti. Je libo výlet k rozhledně? Vybrat si můžete třeba věž na Strážném vrchu, malou kamennou rozhlednu na vrchu Kohout anebo na Sokolím vrchu nad Děčínem. Pohodlná cesta lemující údolí řeky vás z Benešova dovede ke zřícenině hradu Ostrý, původně zvaného Scharfenstein nebo Šarfenštejn, který v polovině 13. století vystavěli Markvarticové.

Aktivity ve městě Benešov nad Ploučnicí

Termální koupaliště Benešov nad Ploučnicí

Areál termálního koupalště v Benešově nad Ploučnicí se nachází na okraji města. K dispozici je zde hlavní bazén, dětské brouzdaliště a řada sportovišť – například například hřiště plážový volejbal nebo nohejbal.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Rozhledna Ploučnická vyhlídka

Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí

Gotický kostel Narození panny Marie byl postaven v 15. století. Městské hradby byly připojeny ke kostelu a dodnes se část tohoto opevnění dochovala. Ke kostelu byla v pozdějších letech přistavěna Salhausenská kaple.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.
procházka okolím České Kamenice, Výpravy za kuriozitami

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.