Lipová

Obec Lipová v okresu Ústí nad Labem se nachází v nejsevernější části České republiky, ve Šluknovském výběžku, mezi Dolní Poustevnou a Velkým Šenovem. Rozkládá se mezi vrchy s pastvinami, poli a lesy, protéká jí Liščí potok. Je zde mnoho rybníků, pět největších má celkovou rozlohu téměř 17 ha.
lipová u šluknovaObec Lipová v Českém Švýcarsku je součástí Šluknovské pahorkatiny, která se vyznačuje mírně zvlněnou krajinou. Leží na hranici s Německem a spojuje je přechod pro pěší. Součástí obce je i osada Liščí ležící od Lipov na sever. Místo ověnčené lesnatými kopci bývalo osídleno odpradávna, což dokládají nálezy opracovaných pazourků již z doby kamenné, dále pak runy nalezené u „Černého kříže“ při stavbě silnice. Novodobé osídlení se předpokládá od roku 1000 n.l. osídlenci z Durinska, Franků a Vlámů, kteří zdejší lesnaté údolí urbanizovali a přivedli k značnému rozkvětu, a to jak zemědělství, tak řemesla a později pak průmyslové výroby.

Byla zde v rámci Rakousko-Uherska nejstarší výroba knoflíků z buvolích rohů a ořechů a také tady existovala válcovna hliníku, výroba lepenky a kartonáže, výroba hřebíků, dva kamenolomy atd. Středobodem okolí bylo panství Hainspach, které pozvedl zejména Vilém Leopold Salm-Reifferscheidt výstavbou honosného barokního sídla s francouzským a anglickým parkem v letech 1737-1741. U zámku se nachází nádherný rybník, který založil Slavata z Chlumu a Košumberka v roce 1675 anebo nádherná lipová alej. V centru obce se nalézá barokní most s rekonstruovaným křížem z roku 1850, taktéž dvě barokní sochy – sv. Jana z Nepomuku a sv. Josefa.

lipová u šluknovaSoučástí obce je osada Liščí, původně prastará samostatná obec Röhrsdorf, kdysi nejbohatší obec Šluknovského výběžku. V roce 1949 byla obec připojena k Lipové. V minulosti měla 57 domů, nyní má osm, ovčín a kapličku. Velmi zachovalý je roubený dům s podstávkou, datovaný na portálu 1803. Na okraji lesa se nachází pomník padlým z 1. světové války. Přímo u hranic objevíte Kalenderstein Hainspach – sluneční kámen, který ukazuje zimní a letní slunovrat! Mezi místní pozoruhodnosti patří také fakt, že na katastru obce v poslední době ledové končil severský ledovec a v lesích se najde spousta tzv. bludných kamenů pocházejících ze Skandinávie.

Aktivity v obci Lipová

Zřícenina zámku Lipová

Zámek v Lipové na Šluknovsku je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.
Lipová, Ústecký kraj

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska otevřela kompletně zrenovovaný podstávkový dům č.p. 424. V současné době je plně vybavený a připravený k užívání.
Lipová, Ústecký kraj

Naučná stezka Kolem zámeckého rybníka v Lipové

Naučná stezka Kolem zámeckého rybníka se nachází v obci Lipová na Šluknovsku.
Lipová, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.
procházka okolím České Kamenice, Výpravy za kuriozitami

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.