Šluknov

Naše nejsevernější město leží mezi Saským a Českým Švýcarskem, Lužickými horami a Žitavským pohořím. Dalo jméno i Šluknovskému výběžku, jednomu ze dvou typických „růžků“ na severní hranici České republiky. Najdete tu rozhledny, křížové cesty, lidovou architekturu i pozoruhodný zámek.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět ve Šluknově

Jak vypadá zámek, který v roce 1986 vyhořel, dvacet let chátral a jako bájný Fénix znovu povstal z popela poznáte právě ve Šluknově. Obnovený renesanční zámek nabízí prohlídky prvorepublikového prohlídkového okruhu, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. K procházce zve i zámecký park. Mezi zajímavé památky patří také barokní kostel sv. Václava, soubory malebných roubených domů, řada soch a na jihu města Křížový vrch s upravenou křížovou cestou, třemi kaplemi, Božím hrobem, Kalvárií a Getsemanskou zahradou.
 

Nejsevernější rozhledna

Poblíž nejsevernějšího českého města v místě, kde podle pověstí tančívala a sváděla myslivce překrásná mladá dívka, leží naše nejsevernější rozhledna Tanečnice. Najdete ji západně od Mikulášovic jen pár set metrů od hranic s Německem, na vrchol 26 metrů vysoké osmiboké věže vede 136 schodů. Od roku 1905 nabízí krásný výhled na České i Saské Švýcarsko, Lužické hory a Labské pískovce, za dobré viditelnosti také na Krušné hory a Krkonoše.
 

Stezky, arboretum, nože a lesní koupaliště

S okolím Šluknova vás seznámí několik naučných stezek. Nejkratší z nich je stezka Střelnice „u Pazderáku“, která vede územím bývalé vojenské střelnice po haťovém chodníku. Krajinou jižně od Šluknova až k našemu nejsevernějšímu arboretu vás provede Kunratická naučná stezka, kterou připravila místní Střední lesnická škola. V nedalekých Mikulášovicích objevíte nožířské muzeum a u silničky směrem na Velký Šenov krásné lesní koupaliště.

Turistická informační centra


Taneční odpoledne Šramlík

Zveme vás do Domu kultury na taneční odpoledne.
Šluknov, Ústecký kraj

Svatováclavské vinobraní ve Šluknově

Město Šluknov vás srdečně zve na první "Svatováclavské vinobraní" do Šluknovského zámku.
Šluknov, Ústecký kraj

Den lidové turistiky

Město Šluknov vás srdečně zve na již tradiční turistický pochod.
Šluknov, Ústecký kraj

Den úcty ke stáří

Město Šluknov vás zve do Domu kultury na "Den úcty ke stáří".
Šluknov, Ústecký kraj

Norsko nad vodou i pod vodou

Město Šluknov vás zve do Šluknovského zámku na cestovatelskou besedu "Norsko nad vodou i pod vodou".
Šluknov, Ústecký kraj

Naše, Vaše houby

Město Šluknov a Mykologický spolek Šluknov vás zvou do Domu kultury Šluknov na každoroční výstavu hub.
Šluknov, Ústecký kraj

Drakiáda

Srdečně vás zveme na již tradiční Drakiádu.
Šluknov, Ústecký kraj

Votoč Vohoz

Město Šluknov vás srdečně zve do Domu kultury ve Šluknově na "výměňák" oblečení.
Šluknov, Ústecký kraj

Aktivity ve městě Šluknov

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.
Šluknov, Ústecký kraj

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem. Najdete zde prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.
Šluknov, Ústecký kraj

Reliéf hraběte z Harrachu ve Šluknovském výběžku

Členové šluknovského Klubu českých turistů odhalili reliéf významného místního šlechtice Aloise Tomáše Raimunda, hraběte z Harrachu. Je to v pořadí pátý reliéf místních monarchů, postavený na turistické stezce vedoucí po obvodu území, kterému místní lidé říkají Severní království.
Šluknov, Ústecký kraj

Kunratická naučná stezka ve Šluknově

Kunratická naučná stezka byla realizovaná v roce 2011 Střední lesnickou školou a střední odbornou školou sociální Šluknov. Má celkem 5 zastavení.
Šluknov, Ústecký kraj

Křížový vrch s křížovou cestou a kaplemi ve Šluknově

Křížový vrch s křížovou cestou se nachází v jižní části města v ulici Křečanské. Součástí křížové cesty je dvanáct zastavení. Při vstupu do areálu se nachází trojice kaplí – kaple Poslední večeře Páně, kaple Žaláře Krista a kaple Bičování Krista.
Šluknov, Ústecký kraj

Kostel sv. Václava ve Šluknově

Objekt kostela je ranně barokní a sochy v kostele jsou ve stylu vrcholného baroka od místního rodáka Franze Bienerta a Josefa Kleina, rodáka z České Kamenice. Postaven byl v letech 1711 – 1722.
Šluknov, Ústecký kraj

Stezka Střelnice u „Pazderáku“ ve Šluknově

Český svaz ochránců přírody slavnostně zpřístupnil část území bývalé vojenské střelnice u Šluknova a vybudoval zde naučnou stezku. Návštěvníci se dostanou od nedaleké chráněné nivní louky po haťovém chodníku a mostku až ke tři sta let starému dubu.
Šluknov, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.
procházka okolím České Kamenice, Výpravy za kuriozitami

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.