Rymice

Obec Rymice se nachází v rovinatém terénu 5 km severozápadně od Holešova v nadmořské výšce 214 m n. m. na rozloze 552 ha. Své jméno ves získala podle původního pojmenování jejích obyvatel Rymici – to bylo odvozené od osobního jména Ryma, které znamenalo "Rymovi lidé".

Oblíbené v obci

skanzen rymiceObec Rymice se nachází v turistické oblasti Kroměřížsko. První doložená písemná zpráva o obci pochází z roku 1353, kdy Záviš z Dobrotic nechal zapsat ze svého podílu v Rymicích 150 kop grošů věna své manželce Markétě. Mezi nejznámější majitele Rymice patřil Albrecht z Valdštejna, který se v roce 1609 oženil s majitelkou rymického panství Lukrecií Nekešovou. V polovině 17. století patřily Rymice řádu jezuitů v Olomouci. Po jeho zrušení studijnímu fondu, od kterého Rymice koupila za 77 000 zlatých holešovská hraběnka Erdödyová. V polovině 19. století byl v obci vybudován jeden z prvních cukrovarů na Moravě.
 
Dominantou obce je tvrz z 2. pol. 16 století, kostel sv. Bartoloměje z roku 1786, budova školy postavená v roce 1893. Dále stavby Muzea v přírody Rymice – areál památek lidového stavitelství východní Hané s větrným mlýnem, představující způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Interiéry jsou vybavené tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím. Barokní sýpka je využívána jako depozitář Muzea Kroměřížska.

Akce v obci Rymice

Rymické Kotlék

Již tradiční soutěž o nejlepší guláš z kotlíku v Rymicích u Holešova. Guláš festival pro všechny milovníky dobrého jídla. Můžete přijít ochutnávat, vařit ve vlastním týmu nebo si dát domácí zákusek a kávu.
Rymice, Zlínský kraj

Aktivity v obci Rymice

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic.
Rymice, Zlínský kraj

Lamatrekking – alpakatrekking v Rymicích

Zažijte jedinečné dobrodružství lamatrekkingu nebo lamaterapie v malebné obci Rymice na Kroměřížsku, kde se procházky s alpakami stanou nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.
Rymice, Zlínský kraj

Medová zahrada Rymice

Medová zahrada je součástí Muzea v přírodě Rymice.
Rymice, Zlínský kraj

Větrný mlýn Rymice

Památkově chráněný mlýn je součástí malého skanzenu hanáckých lidových staveb muzea Kroměřížska.
Rymice, Zlínský kraj

Kostel svatého Bartoloměje Rymice

Současná pozdně barokní farní kostel byl postaven kolem roku 1786, na místě staršího chrámu.
Rymice, Zlínský kraj

Tvrz Rymice u Holešova

Tvrz stojí v Rymicích u Holešova. V současné době se zde nachází pobočka Muzea Kroměřížska s expozicí věnované Hané.
Rymice, Zlínský kraj

Obecní kovárna Rymice

Kovárna v obci Rymice podává obraz vesnické kovárny včetně vybavení. Byla postavena na začátku 19. století.
Rymice, Zlínský kraj

Sedlárna Rymice

Jedná se o obydlí venkovského řemeslníka a drobného zemědělce z konce 18. století, které vás přivítá na okraji návsi. Stáří potvrzuje datace na trámu ve světnici – 1789.
Rymice, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kroměřížsko


Výlet do minulosti: Kámen a voda pro Národní divadlo z Hostýna

Tímto výletem se vrátíte v čase do 16. května roku 1868, kdy byla v Praze položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí. Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přiváženy z různých symbolických míst Čech a Moravy. Také z památného Hostýna, hory nazývané také Maják Moravy. Tento kámen, který má v základech Národního divadla číslo 19, nese nápis „Mrzkost jest poroba Hospodinu. Z Hostýna z Moravy“. Do Prahy jej vypravili v roce 1868 občané města Bystřice pod Hostýnem. Spolu se základním kamenem tehdy putoval do Prahy také soudek s hostýnskou svatou vodou určenou k ředění malty.

Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Říká se, že zdejší povětří je stejně čisté, jako horský vzduch v Tatrách nebo v Alpách. V minulosti zde stávaly hrady, přebývali poustevníci, své umění předváděli italští kameníci, dokonce zde zanechal výraznou stopu i věhlasný císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Vyráběla se zde keramika, zpracovávalo se dřevo, proslulé byly hamry k výrobě železa.
Rajnochovice, Pěšky po Česku

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.
Výlet do Kroměříže, Na hrady a zámky

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.
Kroměříž, Pěšky po Česku