Rymice

Obec Rymice se nachází v rovinatém terénu 5 km severozápadně od Holešova v nadmořské výšce 214 m n. m. na rozloze 552 ha. Své jméno ves získala podle původního pojmenování jejích obyvatel Rymici – to bylo odvozené od osobního jména Ryma, které znamenalo "Rymovi lidé".

Oblíbené v obci

skanzen rymiceObec Rymice se nachází v turistické oblasti Kroměřížsko. První doložená písemná zpráva o obci pochází z roku 1353, kdy Záviš z Dobrotic nechal zapsat ze svého podílu v Rymicích 150 kop grošů věna své manželce Markétě. Mezi nejznámější majitele Rymice patřil Albrecht z Valdštejna, který se v roce 1609 oženil s majitelkou rymického panství Lukrecií Nekešovou. V polovině 17. století patřily Rymice řádu jezuitů v Olomouci. Po jeho zrušení studijnímu fondu, od kterého Rymice koupila za 77 000 zlatých holešovská hraběnka Erdödyová. V polovině 19. století byl v obci vybudován jeden z prvních cukrovarů na Moravě.
 
Dominantou obce je tvrz z 2. pol. 16 století, kostel sv. Bartoloměje z roku 1786, budova školy postavená v roce 1893. Dále stavby Muzea v přírody Rymice – areál památek lidového stavitelství východní Hané s větrným mlýnem, představující způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Interiéry jsou vybavené tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím. Barokní sýpka je využívána jako depozitář Muzea Kroměřížska.

Velikonoce v Muzeu v přírodě Rymice 2025

Ve velikonočně vyzdobených chaloupkách v Rymicích budou probíhat prohlídky zaměřené nejen pro rodiče s dětmi. Návštěvníci uvidí ukázky výroby kraslic a budou se moci zúčastnit také tvořivých dílniček.
Rymice, Zlínský kraj

Rymické Kotlék

Již tradiční soutěž o nejlepší guláš z kotlíku v Rymicích u Holešova. Guláš festival pro všechny milovníky dobrého jídla. Můžete přijít ochutnávat, vařit ve vlastním týmu nebo si dát domácí zákusek a kávu.
Rymice, Zlínský kraj

Aktivity v obci Rymice

Lamatrekking – alpakatrekking v Rymicích

Zažijte jedinečné dobrodružství lamatrekkingu nebo lamaterapie v malebné obci Rymice na Kroměřížsku, kde se procházky s alpakami stanou nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.
Rymice, Zlínský kraj

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic.
Rymice, Zlínský kraj

Větrný mlýn Rymice

Památkově chráněný mlýn je součástí malého skanzenu hanáckých lidových staveb muzea Kroměřížska.
Rymice, Zlínský kraj

Tvrz Rymice u Holešova

Tvrz stojí v Rymicích u Holešova. V současné době se zde nachází pobočka Muzea Kroměřížska s expozicí věnované Hané.
Rymice, Zlínský kraj

Sedlárna Rymice

Jedná se o obydlí venkovského řemeslníka a drobného zemědělce z konce 18. století, které vás přivítá na okraji návsi. Stáří potvrzuje datace na trámu ve světnici – 1789.
Rymice, Zlínský kraj

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.
Rymice, Zlínský kraj

Kostel svatého Bartoloměje Rymice

Současná pozdně barokní farní kostel byl postaven kolem roku 1786, na místě staršího chrámu.
Rymice, Zlínský kraj

Obecní kovárna Rymice

Kovárna v obci Rymice podává obraz vesnické kovárny včetně vybavení. Byla postavena na začátku 19. století.
Rymice, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kroměřížsko


Výlet do minulosti: Kámen a voda pro Národní divadlo z Hostýna

Tímto výletem se vrátíte v čase do 16. května roku 1868, kdy byla v Praze položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí. Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přiváženy z různých symbolických míst Čech a Moravy. Také z památného Hostýna, hory nazývané také Maják Moravy. Tento kámen, který má v základech Národního divadla číslo 19, nese nápis „Mrzkost jest poroba Hospodinu. Z Hostýna z Moravy“. Do Prahy jej vypravili v roce 1868 občané města Bystřice pod Hostýnem. Spolu se základním kamenem tehdy putoval do Prahy také soudek s hostýnskou svatou vodou určenou k ředění malty.

Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Říká se, že zdejší povětří je stejně čisté, jako horský vzduch v Tatrách nebo v Alpách. V minulosti zde stávaly hrady, přebývali poustevníci, své umění předváděli italští kameníci, dokonce zde zanechal výraznou stopu i věhlasný císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Vyráběla se zde keramika, zpracovávalo se dřevo, proslulé byly hamry k výrobě železa.
Rajnochovice, Pěšky po Česku

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.
Výlet do Kroměříže, Na hrady a zámky

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.
Kroměříž, Pěšky po Česku