ÚvodVýletyCesty poznáníPoutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
Okružní třináct kilometrů dlouhá trasa začíná jižně od Chrasti u malebného kostela sv. Jana Křtitele ve Skále údolí potoka Žejbro. Pohodlně tu zaparkujete a prohlédnete si kostel, jehož předchůdcem byla kaple postavená ve 12. století zbožným vladykou Vrbatou. Ten byl rovněž zakladatelem nedalekého podlažického kláštera, místa, kde údajně vznikla tajemná Ďáblova bible.
 

Ze Skály ke Svatoanenským lázním

Osadou protéká potok Žejbro a malebnost místa dotváří strmá opuková skalní stěna, chráněná jako přírodní památka Podskala. Po prohlídce kostelíka přejdete potok po lávce pro pěší. Za ním ale neodbočíte na naučnou stezku Chrástecka, ale budete pokračovat po zelené turistické značce přes osadu Skála na rozcestí Venclovka. Odtud už vás čeká asi tři kilometry dlouhá procházka lesem až ke kapli svaté Anny, zasazené do Anenského údolí.



Příjemná atmosféra odlehlého místa společně s pramenem nikdy nezamrzající železité vody, vytékající zpod kaple svaté Anny, sem odedávna přitahovala poutníky i návštěvníky z širokého okolí. Právě pramen považovali místní za zázračný. Skutečně se k němu váže pověst o uzdravení zchromlého Benjamina, který si údajně v zázračné studánce namočil nohy a domů se mohl vrátit bez berlí. Na památku zázraku u pramene postavili malou kapličku, kde prý Benjaminovy berle visívaly po stranách oltáře. Nová kaple byla postavena z milodarů po epidemii cholery v roce 1831.

Po první světové válce vznikl kousek od kapličky výletní hostinec zvaný Svatoanenské lázně, kde se na přírodním parketu konávaly oblíbené odpolední taneční zábavy. Místo žilo kulturou i jinak: nedaleko si totiž nechal postavit vilu houslový virtuos Váša Příhoda (1900–1960), kterého tu často navštěvoval hudební skladatel Vítězslav Novák (1870–1949) a společně chodívali do nedaleké Skutče. Svatoanenské poutě, které se u kaple konaly tradičně vždy 26. července, se tu odehrály ještě v roce 1969.
 

Vrbatův Kostelec a procházka údolím potoka Žejbro

Po procházce Anenským údolím se stejnou cestou vrátíte na rozcestí Venclovka. Po modré značce pak dojdete do Vrbatova Kostelce, kde si můžete odpočinout v turistickém přístřešku a prohlédnout si gotický kostel sv. Havla. Dál se nechte vést modře značenou turistickou trasou, která vás společně s naučnou stezkou Chrástecka dovede údolím potoka Žejbro zpět na začátek trasy. Pěšky pak můžete pokračovat ke kostelu sv. Markéty Antiochijské v Podlažicích, z Podskály to k něm jsou pouhé čtyři kilometry.