ÚvodVýletyCesty poznáníS Karavanem do Krkonoš: v zimě i v létě do Harrachova, města pod skokanskými můstky

S Karavanem do Krkonoš: v zimě i v létě do Harrachova, města pod skokanskými můstky

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Když k Harrachovu přijíždíte od Kořenova, tak největší harrachovskou dominantu – mamutí skokanský můstek určitě nepřehlédnete. Těšit se tu můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem. Svůj volný čas si tu užijete jak v zimě, tak i v létě.
Mumlavský vodopádobytným autem či karavanem najdete nejlepší zázemí v celoročně otevřeném kempu TJ Jiskra. Najdete ho při mezinárodní silnici na Polsko E14/R10. Lesní kemp vede rodina Slavíkových a stálí zákazníci si to bez nich neumí představit. Po celý rok tu najdete krátkodobá i dlouhodobá stání. Míst je dost, ale Slavíkovi doporučují si raději ve vytíženějších obdobích udělat rezervaci předem.

V kempu najdete vše, co pro spokojenou dovolenou potřebujete – čisté a udržovaná sociální zařízení se sprchami na žetony s pračkou a sušičkou. Nechybí výlevka na chemické WC ani na odpadní vodu a možnost připojit se do elektrické sítě. Děti potěší hřiště. V okolí kempu je i dostatek restaurací. Potraviny dokoupíte v obchodě Norma naproti. V kempu je sice rybníček, ale ten slouží pro okrasu. Za koupáním musíte do města na koupaliště nebo si udělejte výlet k Mumlavským vodopádům a vykoupejte se nad nimi.


Historie lyžování ve Ski muzeu

skokanské můstkySlavíkovi jsou velmi činorodí a před několika lety v Harrachově založili Ski muzeum. Kolem lyžování se pohybují celý život. Jejich jména najdete i na historických soupiskách reprezentace ve skocích na lyžích a tomuto sportu jsou stále věrní. Mladší syn pana Slavíka je ředitelem harrachovských skokanských můstků a starší dělá v tomto sportu rozhodčího. V muzeu jsou k vidění lyže z 18 zemí, porovnat můžete i různé druhy vázání a bot. Dále tu najdete i rarity, například umělou hmotu, na které se skáče v létě a která je zároveň nejstarší na světě. Mnoho exponátů muzeu věnovali přátelé rodiny Slavíkovy z celého světa či obyvatelé Harrachova, kteří je našli na půdě. Muzeum najdete nedaleko autobusového nádraží.
 

Návštěva sklárny Novosad a Hornického muzea

sklárna harrachovZdejší huť patří k nejstarším v Česku. Byla založena na počátku 18. století, prošla turbulentním vývojem, ale zůstala zachována. Místní skláři vystavují svá díla i v zahraničí. Sklárna Novosad se dnes specializuje na luxusní nápojové a užitkové sklo, ale vyrábí se tu i křišťálové lustry. Při prohlídce vás zavedou do historické brusírny a do muzea skla. Součástí komplexu je i minipivovar s restaurací. Se sklárnou jsou spojeni prosklenou stěnou, takže při ochutnávání místního piva můžete sledovat um místních sklářů. Můžete tu i navštívit pivní lázně.

S historií místního sklářství a těžení surovin se seznámíte v Hornickém muzeu. Jeho součástí je 1 km dlouhá podzemní štola. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota zde činí 10–12°C.
 

Město sportu v létě i v zimě

KrkonošeV zimě je Harrachov vyhledávaný především pro sjezdovky na Čertově hoře. Součástí areálu je i moderní čtyřsedačková lanovka s celoročním provozem. Pro běžkaře je tu upraveno několik desítek kilometrů tras. Můžete se vydat třeba na výlet na Jizerku nebo na vynikající kyselo a borůvkové knedlíky na Dvoračky. V letních měsících si tu užijete spoustu značených turistických stezek a i vyznavači horských kol si zde přijdou na své, i když je třeba si vždy prostudovat. kudy se smí jet a kam cyklisté nemohou. Navštívit tu můžete i celoroční bobovou dráhu.

Jméno městu dal rod hrabat z Harrachu, česko-rakousko-německých šlechticů, kteří se zasloužili o rozvoj této lokality – především hrabě Jan Nepomuk František Harrach, který se zasadil o rozvoj turismu v Krkonoších. Na vrchu Žalý nechal vybudovat kamennou rozhlednu. A byl to on, kdo v Krkonoších zavedl první lyže a zasloužil se o rozkvět lyžování. Více se o něm dozvíte v místním Muzeu lyžování či v jilemnickém muzeu na zámku, kde se svou rodinou žil.