ÚvodVýletyNa kole po ČeskuCyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Dvě impozantní šlechtická sídla, upravené zahrady a parky volně přecházející do krajiny lužních lesů, dekorativní sochy, lovecké zámečky, kaple a kolonády, umělá zřícenina i římský vítězný oblouk skrytý v lesích – to všechno je Lednicko-valtický areál, památka UNESCO a zároveň nejrozsáhlejší koncepčně upravená krajina na světě.

Na chatu k Liechtensteinům

Zámek LedniceIniciátory vzniku Lednicko-valtického areálu, půvabné krajiny, která se rozprostírá na ploše 200 km čtverečních mezi městy Břeclav, Lednice a Valtice, byli Liechtensteinové. Většina drobnějších staveb vznikla na přelomu 18. a 19. století a jejich tvůrci je zasadili do krajiny jako vzácné šperky. Chcete-li poznat to nejlepší z Lednicko-valtického areálu, pak musíte určitě vidět zámek v Lednici, který sloužil Lichtenštejnům jako "rekreační chata" na léto, avšak samozřejmostí zde bylo topení, luxusní umývárny, ložnice, jídelny a taneční sály.

Za vidění stojí také přilehlý zámecký skleník, jehož střešní konstrukci nesou litinové sloupy tvaru bambusu, zakončené umělými dekoračními lístky. Uvnitř naleznete exotické rostlinky tropické a subtropické vegetace, které kvetou v průběhu celého roku.


Za vůní Orientu i pečené zvěřiny

JanohradV lednickém parku si prohlédněte 60 m vysoký Minaret, který je nejstarší romantickou stavbou areálu. Se stavbou se začalo podle plánů architekta Hardtmutha v roce 1797 vykopáním základové jámy, do níž byla zatlučena spousta dřevěných pilot, břeven a trámů. Tím se povedlo "přelstít" podzemní vody a zabránit tak všem vlivům, které by mohly životnost Minaretu ohrozit. Minaret je údajně nejvyšší stavbou v neislámské zemi.

O kus dál se nachází romantická umělá zřícenina Janohrad – funkční lovecký zámeček, kde se od počátku 19. století hojně hodovalo po honech. Byl tu prostor i na ustájení koní, přípravu pokrmů z ulovených zvířat i pro zábavu panstva. Ulovená zvířata zde pekli v plamenech osmi ohnišť na nádvoří. Hlavní Rytířský sál, v němž hodovali muži, ani nepotřeboval vytápění. Největší jelen, kterého tu ulovili, vážil 350 kg a jeho paroží je dodnes výzdobou sálu. Nejschopnější lovec dne byl provolán "králem lovu" a pil celý večer ze speciálního poháru, který je dneska umístěn na krbu. Titul získal ten, kdo ulovil srnce, divočáka, lišku i zajíce.
 

Na zámek ve Valticích i za drobnými stavbami areálu

Vítězný obloukDominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie, který sloužil Liechtensteinům jako hlavní sídlo v tomto kraji. Při prohlídce více než dvaceti barokních a rokokových pokojů (Liechtensteinové jich zde však měli k dispozici rovných sto) si prohlédnete cenné předměty z liechtensteinského majetku připomínající významné návštěvníky a obyvatele zámku – rakouského císaře Františka Josefa I. s manželkou Elizabeth, kancléře Metternicha či knížete Josefa Václava Liechtensteina.V zámeckém sklepení je umístěna stálá degustační expozice Salon vín České republiky.

Další drobné stavby objevíte v lesích mezi Lednicí a Valticemi, například Apollonův chrám, Chrám Tří grácií s klasicistní krytou kolonádou, kapli sv. Huberta či Rendez-vous aneb Dianin chrám – mohutnou stavbu v podobě římského vítězného oblouku s přístupnými interiéry.