ÚvodVýletyNa kole po ČeskuMalebným údolím Oslavy do Budišova

Malebným údolím Oslavy do Budišova

Vydáte-li se údolím Oslavy a okolní krajinou sousedící s Přírodním parkem Třebíčsko, nabídne se vám vždy příležitost poznat zblízka krásu zdejší přírody a zároveň si užít jízdu v terénu. Pokud si budete chtít obohatit výlet i po stránce kulturní, můžete navštívit zámky v Náměšti a Budišově.
V Náměšti nad Oslavou stojí za prohlídku historické centrum, které je chráněné jako městská památková zóna. Určitě se nechte zlákat také k návštěvě místního renesančního zámku, vypínajícího se na výrazné skále nad městem. Z náměstí se vydejte po krásném kamenném mostě zdobeném barokními sochami. Pro svou malebnost si vysloužil přezdívku "malý moravský Karlův most". Za ním pokračujte vlevo po vedlejší silnici  nad řekou. V Naloučanech přejeďte silnici, prokličkujte mezi domky až na polní cestu kolem řeky po zelené turistické značce do vsi Vaneč. Odtut pokračujte kousek po silnici do Tasova a následně polní cestou na Panský Mlýn. Z něj jeďte po silnici a z Oslavy následujte žlutou turistickou značku až do Nesměři. Před hájovnou přejděte na druhý břeh a polní štěrkovou cestou pokračujte kolem potůčku. Před vsí Rohy najeďte na silnici, projeďte obcí a odbočte doleva na cyklotrasu č. 5109. Z hodova se trasa ubírá po silnici do Budišova. 

V Budišově můžete navštívit čtyřkřídlý renesanční zámek ze zoologickým depozitářem, který ukazuje bohaté sbírky zvířat z celého světa. Zámecký park i obec zdobí velké množství barokních soch. Cestou od zámku ke kostelu tak lze obdivovat sousoší sv. Václava s anděly od Alexandra Jelínka, sloup se sousoším Nejsvětější Trojice a balustrádou se sochami sv. Floriána, sv. Šebestiána, sv. Antonína Paduánského a sv. Isidora od Štěpána Pagana, vedle sloupu sochy sv. Josefa s Ježíškem a sv. Jana Nepomuckého, všechny z počátku 18. století. 

Z Budišova se vydejte po silnici do Spáleného Dvora, kde se napojuje zelená značka vedoucí po polní cestě. Na rozcestí v Kojatíně pokračujte po zelené až do Pozďatína a mezi rybníky Kačíř, Vrbinec a Podhorník, kde se můžete vykoupat. Na hlavní silnici pokračujte rovně do Okarce, kde odbočíte vlevo po silnici č. 399. Kousek musíte překonat po hlavní silnici č. 23, ze které však hned odbočíte doprava na silničku kolem lomu Vícenice a po polní cestě kolem trati přijedete až do Náměště nad Oslavou.