ÚvodVýletyPěšky po ČeskuKdyž se řekne Chodsko…

Když se řekne Chodsko…

Co se vám vybaví, když se řekne Chodsko? Lomikar a jeho boží soud, Kozina, sedlák, který se postavil zvůli vrchnosti, knížky Jindřicha Šimona Baara, povídky Boženy Němcové a pestře malovaná keramika.
KozinaChodsko, to jsou také Domažlice, podloubí domů kolem náměstí a dvě válcové věže. Jedna patří Chodskému hradu, ta druhá je šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Přestože jsou její základy neobvykle mělké a věž se vlastně opírá o přiléhající mohutný chrám, její náklon je stabilní a s přibývajícími léty se nemění. Z ochozu přehlédnete Domažlice i celé okolí, navíc v letních měsících se z věže ozývá tak jako kdysi troubení a vyzpěvování skutečného ponocného. Neměli byste zapomenout ani na návrší jihozápadně od Domažlic s barokním kostelíkem – to je slavný Vavřineček, místo, které stálo u vzniku tradice každoročních srpnových vavřineckých poutí.

Z Domažlic je to jen kousek do Újezdu a na zámek Trhanov, který vám více napoví o minulosti spojené s chodským povstáním a se jmény jako Jan Sladký-Kozina a Lomikar. Rodištěm Jana Sladkého-Koziny byla právě obec Újezd, kde dnes najdete pamětní síň na Kozinově statku a na nedalekém strážném vrchu Hrádek pak Kozinův pomník.