ÚvodVýletyPěšky po ČeskuTúra po naučné stezce Oskerušová

Túra po naučné stezce Oskerušová

Znáte vzácný druh teplomilného jeřábu oskeruši? Název oskeruše je všeslovanský a nemá jasný původ. Řadí se mezi nejvzácnější ovocné evropské stromy a hýří hojností – i třísetletý kmet plodí přes tunu ovoce. Jeho dřevo patří k nejpevnějším a vzrostlé exempláře, které potkáte na naučné stezce, jsou světovým unikátem. Vydejte se na výlet za těmito vzácnými a nádherným stromy! Trasa vás povede nádhernou bělokarpatskou krajinou mezi obcemi Tvarožná Lhota a Radějov. Trasa túry je dlouhá 17 km a zavede vás například do areálu Salaš Travičná s muzeem oskeruší, k rozhlednám Travičná a Holý vrch či k přírodní památce Žerotín. Cestou samozřejmě potkáte i unikátní oskeruše, chráněné jako památné stromy České republiky.
Salaš TravičnáSvou pouť odstartujte v Tvarožné Lhotě. Projděte obcí, za ní na vás čekají Tomečkova a Špirudova oskeruše. Než dojdete k rozhledně, udělejte si malou odbočku doleva k Salaši Travičná. Je tu expozice kopaničářských roubenek, arboretum odrůd oskeruší i možnost si mladý stromeček koupit. Nebo si dáte jen oskerušovou laskominu a osvěžíte se odpočinkem? Muzeum oskeruší tu přibližuje tento typický slovácký strom, jeřáb oskeruši (Sorbus domestica) a jeho lahodné plody s léčivými účinky.

Vzhůru za výhledy na malebný kraj z rozhledny Travičná! Stojí od salaše jen pár metrů. Tam se rozhodnete, zda zvolíte malý okruh kolem další památné oskeruše do Tvarožné Lhoty nebo sejdete dolů z kopce lesem do Radějova, kde se napojíte na modrou turistickou značku a samozřejmě i delší "oskerušový okruh".
 

Trasa k Radějovu a nejstarší oskeruši u nás

oskerušeDelší trasa vede po modré na okraj Radějova, na křižovatku se žlutou turistickou značkou. V samotném Radějově se můžete občerstvit, čeká vás výstup ke studánce a na rozhlednu Holý vrch, odkud je krásný výhled. Kdo má rád přírodu, neměl by minout ani stromovou Kapli ve větru – tvoří ji kruh jedenácti jeřábů břeků.

Pak sejdete podél větrolamu pod vrch Žerotín. Buď vystoupejte na něj nebo se nechte zlákat malou odbočkou za vínečkem na Hotařské búdě. Cestou po naučné stezce Oskerušová minete ještě několik pěkných výhledů. Potom na vás bude čekat největší zdejší strom – Adamcova oskeruše! Původ oskeruší sahá snad až do doby, kdy naším územím procházela římská vojska a těmito stromy vytyčovala svá území. To sice tato oskeruše nepamatuje, avšak přesto se jedná o zřejmě nejstarší oskeruši, která roste na území České republiky. Památný jeřáb podle odhadů odborníků rostl již v době panování Rudolfa II.

Sejdete kolem ní mezi vinohrady na asfaltovou cyklostezku do Radějova. A od kostela polní cestou přes kopec zpět do Tvarožné Lhoty. Po cestě stojí za obdiv solitérní nebo skupinové oskeruše, od malých stromků, až po úctyhodné velikány!