ÚvodVýletyVýlety pro dětiPo stopách šlechtických rodů: za pokladem hraběte Chamaré na Potštejn

Po stopách šlechtických rodů: za pokladem hraběte Chamaré na Potštejn

Hrad Potštejn v podhůří Orlických hor kdysi byl sídlem loupeživého rytíře Mikuláše a dodnes je tu prý zakopán poklad pohádkové ceny. Hledal ho tu kdekdo, nikdo ale neměl štěstí. S Kudy z nudy vás pozveme i na další místa v okolí, třeba do barokního zámku s pohádkovým sklepením a na nedalekou zříceninu hradu Velešov. Co když poklad najdete právě tam?

Na úplném začátku své existence ve 13. století nebyl Puttenstein, Půtův kámen, zkomoleně Potštejn tak mohutný jako dnes. Protože však patřil k řetězu hradů, střežících hranice království, zvolna se proměnil v rozsáhlou pevnost. Často střídal majitele – a jedním z nich byl i Mikuláš z Potštejna, rytíř, který podnikal loupeživé výpady do blízkého Slezska. Jeho řádění učinil přítrž markrabě moravský Karel, později král a císař Karel IV. Právě tehdy se zrodila šťavnatá legenda o pokladu, který škůdce Mikuláš na poslední chvíli zakopal někde na svém hradě.
 

Hrabě Chamaré a jeho ruina

Potštejn hradV první polovině 18. století získal Potštejnsko původně francouzský, poté slezský panský rod Harbuval Chamaré. O své panství se páni Chamaré náležitě starali; v Potštejně například založili plátenickou manufakturu, jejíž produkty se vyvážely až do zámoří. A protože hrad v té době už byl jen stěží obyvatelný, dali si v městečku pod ním postavit pěkný barokní zámeček se zahradou a parkem.

Pověsti o pokladu se během staletí vynořovaly a zase mizely, ale to nejdůležitější ale mělo teprve přijít: Jan Antonín Harbuval Chamaré totiž věřil báchorce o loupežnickém pokladě na hradě víc než kdokoli před ním i po něm.

Pátrání po pokladu loupeživého rytíře Mikuláše jej stálo jmění a potštejnskou zříceninu změnilo ve skutečnou ruinu. K akci ho prý vyprovokovalo zmatené vyprávění kostelníka, kterému se každou noc zjevoval přízrak bledé krásky. Když se odvážně vypravil v jejích stopách, dívka ho dovedla k hradu a pokynula rukou směrem k hlavnímu paláci, jehož kamenné zdi vzápětí začaly šeptat "…poklad…".

Hrabě neváhal. Jenže ačkoli se snažil třicet osm let, kromě sítě středověkých chodeb nenašel nic, a ještě zkomplikoval práci dnešním archeologům.
 

Zámek jako utkaný ze snů

Zámek PotštejnNebylo by fér popisovat hraběte jen jako ničitele: poté, co se ujal správy panství Nové Hrady, tu nechal vystavět půvabný rokokový zámek. Ten na rozdíl od jiných památek nebyl nikdy přestavován, takže se zachoval v původní podobě dodnes a patří do úzké skupiny rokokových staveb v Česku. Dál také zveleboval zámek v Potštejně. Nyní se sem můžete vypravit na prohlídky historických interiérů, ale také na kostýmové hrané prohlídky a speciální prohlídky vánoční. Najdete tu také zámeckou cukrárnu a galerii, několik zámeckých apartmánů, pohádkovou místnost Pohádkov, kde si můžete zkrátit dlouhou chvíli s malými dětmi, anglický park a růžovou zahradu.

Lákadlem pro rodiny s dětmi je tajemné sklepení Bubákov, kde se setkáte tváří v tvář dokonce i s loupeživým rytířem Mikulášem z Potštejna i s jeho oddaným pomocníkem Křivohubým Ješkem. Ovšem pozor, díky efektnímu nasvícení, šeru a podivným zvukům se tu občas bojí i dospělí, proto je prohlídka doporučována dětem až od šesti let.

A nakonec nesmíte zapomenout na místo, kde sláva Potštejna začala: na zříceninu středověkého hradu na kopci nad městem. Je tu otevřeno od dubna do října a kromě barokní kaple e svatými schody tu objevíte malou expozici, občerstvení a stádečko černých koz. Nakonec se můžete vypravit na zříceninu hradu Velešov. Patrně vás nepřekvapí, že i tady hrabě hledal svůj poklad, nakonec tu ale místo zlata a drahokamů těžil jen vápenec a kámen na stavby ve městě. Na východním úbočí kopce nechal zřídit lanovku pro transport materiálu, jejíž pozůstatky jsou stále patrné.