ÚvodVýletyVýlety s příběhemVýlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.

Ženichem byl arcivévoda Ferdinand Tyrolský, mladší syn krále Ferdinanda I., nevěstou Filipina Welserová, dcera bohatého kupce z německého Augšpurku. Ti dva se poprvé zřejmě potkali ve Filipinině rodném městě při státnické návštěvě tehdejšího císaře Karla V. Psal se rok 1547, z obou stran to byla láska na první pohled a ani jedna rodina z ní neměla radost.
 

Tajná svatba na březnickém zámku

Zámek BřezniceNebylo nic jednoduššího než zamilovaný párek rozdělit: Filipinu rodiče poslali k její tetě Kateřině z Lokšan do Čech, na zámek Březnice. Ten tehdy byl považován za elegantní společenské středisko, kam celý rok přijížděla spousta návštěv a významných hostů. Jedním z nich se záhy stal i císařův syn Ferdinand – tedy právě ten, před kterým tu Filipina měla být ukryta. V cestě jejich lásce stály stavovské rozdíly, dobové zvyklosti i dobré mravy, takže v úvahu přicházel jen tajný sňatek.

Konal se údajně o půlnoci v lednu 1557 a účastnili se jej opravdu jen nejbližší přátelé a důvěrníci, tetička v roli hlavního spiklence a diskrétní kněz a služebnictvo. Následky se dostavily záhy: císař sice sňatek svého mladšího syna uznal, ale s podmínkou, že musí zůstat navěky utajen a že jeho vnoučata nikdy nedosáhnou následnictví na kterémkoliv z habsburských trůnů.
 

Štastný život v utajení

KřivoklátPodle všech známek bylo manželství Ferdinanda a Filipiny nejen šťastné, ale také obdařené čtyřmi dětmi. Nějaký čas žila tajná manželka v pražském letohrádku Hvězda, který pro ni manžel postavil, později přesídlila na hrad Křivoklát. Traduje se, že nemluvňata, která Filipina porodila, vždy následující den našel věrný služebník před branami hradu a teprve pak je arcivévoda "jako" přijal za vlastní.

Rozhodující obrat znamenal rok 1567, kdy se po smrti otce-císaře druhorozený Ferdinand ujal vlády v Tyrolsku a s Filipinou se usadili v Innsbrucku na zámku Ambras. Další šťastná událost následovala roku 1576, kdy papež zprostil Ferdinanda a Filipinu slibu mlčení a oba mohli konečně vystupovat jako manželé i na veřejnosti.
 

Na dvoře vévodském

InnsbruckNáhodným dobovým svědkem této události se stal dvanáctiletý Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, budoucí diplomat, cestovatel, spisovatel, hudební skladatel a renesanční šlechtic každým coulem, který na arcivévodově dvoře žil plných osm let a získával zkušenosti mladého dvořana. Později vzpomínal na slavnosti a hony, oslnivé hostiny, kostýmované průvody a mytologické hry, alegorické obrazy a častá vystoupení italských hudebních souborů.

Filipina zemřela roku 1580, a ačkoli se dva roky po její smrti arcivévoda Ferdinand podruhé oženil, dnes jsou pochováni vedle sebe. Místem jejich posledního odpočinku se stala Stříbrná kaple v innsbruckém dvorním kostele.
 

Procházka okolím Březnice

Pokud se do Březnice vypravíte, můžete se vydat na procházku po okolí. Nedaleko samotného města objevíte zajímavou zříceninu Hrochova Hrádku, který strážil obchodní stezku do Příbrami. Cestou zpět do Březnice stojí za podívání hradiště Bozeň na svahu vrcholu Šance. V době železné muselo být díky svému opevnění velmi silnou pevností.