Básník a spisovatel Karel Václav Rais byl vedle Boženy Němcové a Karolíny Světlé jedním z předních přestavitelů realistické venkovské prózy. Děj většiny jeho próz se točí kolem rodného kraje, který se mu stal celoživotní inspirací. Celý život se sem rád vracel, a právě proto na Raise dodnes v Lázních Bělohrad najdete řadu památek.
Cestička k domovu
O lásce k rodnému kraji ostatně vypovídá i jedna z nejho nejznámějších básní, lehce sentimentální, ale stále půvabná: Cestička k domovu známě se vine hezčí je, krásnější, než všechny jiné. Douška a šalvěje kolem ní voní nikde se nechodí, tak jako po ní. A kdybych ve světě bůhví kam zašel, tu cestu k domovu vždycky bych našel. A kdybych ve světě špatně se míval, na téhle cestičce vždy bych si zpíval.
Rais, který pocházel z prosté rodiny chalupníka a tkalce, vystudoval učitelský ústav v Jičíně a tomuto povolání se pak věnoval celý život. Učil v Trhové Kamenici v Železných horách a v Hlinsku; jeho jméno dnes nese tamní gymnázium. Od roku 1887 působil v Praze a z místa učitele přes řídícího učitele postoupil až na pozici ředitele dívčí měšťanské školy na Vinohradech.
Navzdory zodpovědnému úřadu dokázal celý život pilně psát. První verše, fejetony a povídky vystřídaly knižně vydané soubory povídek, například Výminkáři a romány – Zapadlí vlastenci, Západ či ve své době velmi populární Pantáta Bezoušek. Rais také patřil mezi zakladatele a kmenové autory časopisu Zvon, kde společně s ním působili například Alois Jirásek, Josef Thomayer a Zikmund Winter.
Raisovou cestou z Lázní Bělohrad na Zvičinu
V bývalé zámecké oranžérii kousek od náměstí v Lázních Bělohrad můžete navštívit Památník K. V. Raise s expozicí, věnovanou jeho životu a dílu. Za povšimnutí stojí zejména model Bělohradu z poloviny 19. století, který ukazuje městečko plné roubených domů. Mnohé z nich se v Bělohradu dochovaly do dnešních dnů, ale řada z nich padla za oběť velkému požáru v roce 1896 – a to včetně Raisova rodného domu, který dnes připomíná jen pamětní deska na severní straně náměstí.
U spisovatelova památníku v zámeckém parku také začíná naučná stezka, nazvaná Po stopách Karla Václava Raise. Kratší okruh vás seznámí s městem, zdejšími Anenskými slatinnými lázněmi a nejbližším okolím, například s Bělohradskou bažantnicí a kostelem na Byšičkách. Delší okruh prochází Raisovým rodným krajem a místy, která měl obzvlášť rád. Naučná stezka končí u Raisovy chaty s prosklenou rozhlednou na vrcholku Zvičina. Na informačních panelech najdete také citace z Raisových knih a pověsti z okolí.