ÚvodVýletyVýlety s příběhemGrandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.
Jan Jiří Popp (1743–1810), rodák z Veltrus, se vyučil cukrářem zřejmě přímo na tamním zámku u hraběte Chotka. Odjel na zkušenou do Vídně a v roce 1760 přišel za prací do Karlových Varů, kde se stal tovaryšem v cukrářské dílně Petera Mitterbachera.
 

Pohádka o chudém chlapci a bohaté nevěstě

Grand hotel PuppLázeňští hosté byli vždy velcí mlsalové a cukrárna váženého karlovarského kavárníka Mitterbachera v jeho domě Zelený meloun patřila k oblíbeným podnikům. Mladý cukrář se osvědčil pracovitý, schopný a solidní zaměstnanec, který navíc u zámožného cukráře našel kromě práce také svou budoucí ženu, Mitterbacherovu dceru Franzisku. Společně s ní vyženil po patnácti letech služby také značný majetek – a záhy se ukázalo, že Popp není jen šikovný cukrář, ale také schopný a vynalézavý podnikatel.

Sice netušíme, proč se záhy po svatbě roku 1775 začal podepisovat Pupp místo Pop, zato víme, že ještě v témže roce novomanželé koupili od vdovy po bývalém starostovi Becherovi restauraci Český sál. Nechali ji nákladně zmodernizovat a postupně koupili i přilehlou lipovou alej, kde na přání hostů zvýšili počet laviček a okolní cesty upravili pro vyjížďky na koních a kočárem. Český sál se společně s blízkým Saským sálem (názvy prý byly odvozeny od národnosti číšníků) záhy stal oblíbeným centrem kulturního a společenského života karlovarské smetánky. A mimochodem, tehdy se také začala psát historie Grandhotelu Pupp.
 

V hlavní roli grandhotel

Karlovy VaryCukrář Pupp sice v roce 1810 zemřel, ale během 19. století se firma úspěšně rozvíjela a v roce 1890 rodina Puppů, reprezentovaná bratry Antonem, Juliem a Heinrichem, získala do vlastnictví i původní Saský sál. Za jejich vedení se hotel stal dějištěm nesčetných oslav, koncertů a představení, které se zlatým písmem zapsaly do karlovarských dějin. Podnik se zároveň dočkal značného rozšíření.

Na přelomu 19. a 20. století byl celý komplex přestavěn v jednotném novobarokním stylu, na němž se podíleli známí vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Mezi jejich díla patřila také například Vřídelní kolonáda či budova karlovarského divadla. Těsně před začátkem II. světové války se Puppům podařilo koupit poslední ze žádaných budov, takzvaný Dům Boží oko, dnes Café Pupp.

Luxusní komplex, který vyhledávali králové, císaři, umělci, hudební skladatelé i slavní herci, stále patří mezi nejslavnější hotely v Evropě. Pokud patříte k filmovým fanouškům, nepochybně vás bude zajímat, že se Grandhotel Pupp několikrát objevil na stříbrném plátně. Poslední účinkování se odehrálo v roce 2006, kdy se tu natáčely scény pro film Poslední prázdniny s Queen Latifah a Gérardem Depardieu a pro bondovku Casino Royale s Danielem Craigem v hlavní roli.