ÚvodVýletyVýlety za vánoční atmosférouVánoční Brno – advent pod hradem Špilberk

Vánoční Brno – advent pod hradem Špilberk

Hlavní moravská metropole Brno se opět těší na Vánoce, které tu na vás dýchnou téměř na každém kroku pohodu. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si pod hradem Špilberk opravdu užijete. Vánoční trhy se budou konat tradičně na několika lokalitách: na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí. Halouzkův dřevěný betlém, druhý největší svého druhu na světě, zdobí tradičně Dominikánské náměstí, kde krásně doplňuje kulisy Nové radnice a kostela sv. Michala.

Brněnské Vánoce – vánoční trhy v centru moravské metropole

Vánoční trhy BrnoVánoční trhy na náměstí Svobody začínají 24. 11. 2023 a skončí 23. 12. 2023. Trhy budou tradičně zahájeny rozsvícením vánočního stromu. Následně tam budou probíhat trhy pod názvem Brněnské Vánoce v plné parádě. Pro děti budou připraveny každoroční atrakce v podobě jízdy na ponících, kolotočů a možnosti posílat vánoční přání Ježískovi. Jejich doprovod zase ocení pestrou nabídku občerstvení – grog, punč, trdelníky, pravé domácí bramboráky, palačinky, moravské frgále, teplou i studenou zabíjačku. A pod zastřešenou "zimní zahrádkou" se budou servírovat speciality z grilu – švestkovými špízy ve slanině počínaje a kachnou se zelím konče.
 

Kulturní a gastronomické náměstí Svobody

brněnské vánoce náměstí svobodyStředobod města zůstane i nadále místem energických oslav, kde se Vánoce, jako vždy, budou slavit ve velkém. Těšit se můžet na koncerty a vystoupení všech možných žánrů, slavných osobností ale i divadelní představení pro děti i dospělé diváky. Velké podium bude obsazeno po celou dobu adventu a nabídne pravidelný a pestrý výběr kvalitních a k předvánočnímu období vhodných hudebních žánrů. Největší náměstí ve městě bude po dobu adventu naplněno dobrou hudbou, divadlem a zábavou pro všechny. Dýchne na vás atmosféra moderní a nabitá energii. Vánoční trh bude místem setkávání, kde mají návštěvníci záruku, že zde najdou široký sortiment dárkových předmětů i kvalitního různorodého občerstvení, které mají rádi. Náměstí vévodí bílá kopule Zimního baru s oblíbenými brněnskými nápoji a letos s punči inspirovanými starodávnými recepturami. Na trzích ochutnáte řadu specialit, výtečná gastronomie je přeci jedním z lákadel Brněnských Vánoc! Chybět nebudou ani stánky s výrobky vhodnými jako dárky pod stromeček pro vaše blízké. Celkem na náměstí Svobody najdete 61 stánků.
 

S dětmi na romantické Dominikánské náměstí

Vánoce trh BrnoTohle náměstí je díky své klidné atmosféře jasnou volbou, pokud vyrazíte na Brněnské Vánoce s dětmi či vnoučaty. Dominantou je velký Halouzkův dřevěný betlém. Jeden z největších ručně vyráběných betlémů ve střední Evropě čítá na stovku postav a s pozadím Nové radnice a kostela sv. Michala je to vskutku dechberoucí pohled. Dominikánské náměstí je pěší zónou s romantickými kulisami Nové radnice a kostela sv. Michala. Během adventních trhů se stává prostorem pro skvělou gastronomii a vánoční tradice spojené s betlémem, zookoutkem, Betlémským světlem nebo Ježíškovou poštou. Dobré jídlo a pití si zde nejen koupíte, ale také v klidu vychutnáte. Atmosféru doplní velká vyřezávaná vánoční hvězda a od čtvrtka do neděle komorní koncerty na malém pódiu. Nechybí samozřejmě ani gastronomie, jen vše je tady v komorním měřítku, takže stánků zde najdete pouhých osm.
 

Zelňák, Moravské náměstí a výstaviště

Vánoční trhy BrnoLetos se budou trhy na Zelňáku konat už od 17. 11. do 23. 12. 2023. Na Zelném trhu se objeví více než sto dvacet prodejních stánků, které budou nabízet řemeslné a dárkové zboží, doplněné o stánky s občerstvením a nápoji. Přichystaný je hudební program i představení vánočních zvyků cizích zemí v divadelních scénkách nebo při ochutnávkách vánočních pokrmů.

Další menší se budou konat v jednotlivých částech města. Tradiční trhy na Výstavišti se letos budou konat od 8. do 17. 12. 2023. Naleznete tam bohatý výběr nejrůznějšího zboží od dárkových předmětů až po porcelán či oblečení.
 

Projděte se na Špilberk či labyrint pod Zelňákem i Novou radnicí

BrnoBěhem předvánočního období lze navštívit dominantu Brna – hrad Špilberk. Obdivovat tu můžete nejen samotný hrad, ale i kasematy nebo barokní lékárnu. Stojí zato vystoupit i na věž, odkud budete mít Brno jako na dlani. Ojedinělým zážitkem v centru města může být Labyrint pod Zelným trhem, kde spatříte unikátní a tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. a návštěvu stojí také Sklep pod Novou radnicí s novou expozicí z roku 2023. Jmenuje se Ohnivý kůň a drak a jde o moderní a multimediální výstavu, která zabaví všechny smysly a nadchne malé i velké návštěvníky. Do středověku, období třicetileté války i dalších dějinných etap vás dále zavedou také ilustrace a animace, díky kterým se například ocitnete na středověkém tržišti a prohlídnete si věci, které tu kdysi kdosi zapomněl.