ÚvodVýletyVýlety za vánoční atmosférouZa domácími betlémy do Třeště na Vysočině

Za domácími betlémy do Třeště na Vysočině

V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů, ostatně jako na mnoha místech naší vlasti. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Co už tak obvyklé není, je, že místní betlémáři své krásné rodinné betlémy vždy o Vánocích ukazují každému, kdo je chce vidět. V Třešti tak vznikla Betlémská cesta třešťskými domácnostmi, která zavede zájemce do dvaceti domácností.
Betlémy TřešťTo je toho, řeknete si, betlémy přece staví doma kdekdo. Jenže v Třešti na Vysočině dodnes dovedou betlémy nejenom vyřezávat, ale také si je umí patřičně užít. Obcházení betlémů v třešťských domácnostech zkrátka patří k zavedeným vánočním tradicím a místní svá každoročně obnovovaná díla rádi ukazují každému, kdo se na ně přijde podívat.

V některých betlémech mají své místo i figurky třešťských obyvatel a zmenšené makety domů, které můžete ve městě vidět. Tak je vedle sebe synagoga s pilou, stoupa, ve které teče voda a mezi prosebníky je figurka žebračky Boženky a další. Rodinné betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu.
 

Betlémská cesta Třeští

betlém třešť2Betlémská cesta, jak se výstavě betlémů v domácím prostředí říká, probíhá od 26. prosince do 2. února. Plánek Betlémské cesty s aktuálními  zastávkami získáte v Turistickém informačním centru anebo si jej můžete stáhnout z webových stránek města Třešť.
 
Další betlémy uvidíte také v kostele sv. Kateřiny Sienské či ve stálé expozici betlémů v Schumpeterově domě v budově Turistického informačního centra. Největší třešťské betlémy z 20. let minulého století zabírají více než 30 metrů čtverečních. Stále se rozrůstající součástí expozice je betlém, do něhož vyrábějí figurky účastníci tradičního letního třešťského festivalu Dřevořezání. Vedle stromů a domů obsahuje už 700 dřevěných postaviček. Betlémářská tradice v Třešti trvá přes 200 let.