ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiZa kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Procházka noblesními Vinohrady

ludmila vinohradyProcházku začneme na náměstí Míru, u dominantního kostela sv. Ludmily. Odtud budeme pokračovat k Divadlu na Vinohradech, krásné secesní budově s bohatě zdobenou fasádou. Další zastávkou bude budova Českého rozhlasu, která zažila nejednu historickou událost. Například 5. května roku 1945 zazněla z budovy rozhlasu výzva k obraně Prahy proti nacistům – tím bylo odstartováno květnové Pražské povstání.

vinohradské divadloNedalekými Riegrovými sady vystoupáme Vile Tereza a následně vyjdeme na náměstí Winstona Churchilla. To už patří do Žižkova. Živo je zde především díky studentům proudícím ze zdejší Vysoké školy ekonomické. Je zde také socha slavného britského premiéra Winstona Churchilla v nadživotní velikosti, která je přesnou replikou londýnského originálu od britského sochaře Ivora Roberts-Jonese.
 

Srdcem Žižkova k Žižkovské věži

Riegrovy sadyDo srdce Žižkova pronikneme ulicemi Seifertova, Husinecká a přejdeme i Kostnické náměstí. Seifertova ulice je hlavní tepnou Žižkova. Nese jméno Jaroslava Seiferta, vynikajícího českého básníka a nositele Nobelovy ceny, který zde nejen bydlel, ale v nedalekém gymnáziu také studoval. Husinecká ulice patří spolu se svým okolím mezi památná, i když trochu temná místa Žižkova. Ve středověku se právě tady na Šibeničním vrchu, jen malý kousek za městskou hradbou, rozprostíralo popraviště. Malebné Kostnické náměstí své jméno dostalo podle místa, kde se sešel církevní koncil a kde došlo k upálení mistra Jana Husa.  Nad starosvětskou atmosférou náměstí i zdejších uliček se tyčí nejen vrch Vítkov, ale také dominantní bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova vážící 16,5 tuny.
 
žižkovská věžUprostřed Prokopova náměstí má pomník Jaroslav Hašek, Havlíčkovo náměstí zase zdobí krásná parková i květinová úprava, na dohlíží socha Karla Havlíčka Borovského, básníka a novináře. Nárožní budova radnice Prahy 3 je historizující stavba, která slouží nejen jako úřední centrum čtvrti. Na žižkovské radnici se dvakrát ženil Václav Havel. Kostel sv. Prokopa je dominantou půvabného Sladkovského náměstí na úpatí tzv. horního Žižkova, která vznikla na přelomu 19. a 20. století dle návrhu Josefa Mockera. Ve Fibichově ulici objevíte bývalou mezinárodní telefonní ústřednu, která patří k nejzajímavějším stavbám Žižkova. Byla postavena v roce 1921 pod vedením architekta Bohumíra Kozáka.
 
náměstí Jiřího z PoděbradOvšem největší dominantou této oblasti je Žižkovská věž, postavená v letech 1985-92. Se svou výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu Prahy. Kromě technického zázemí vysílače v sobě skrývá i luxusní hotelové apartmá, restauraci s barem a kavárnou a vyhlídkovou observatoř s jedinečným výhledem. Vysílač zdobí bizarní sochy miminek od umělce Davida Černého.
 
Svou pouť žižkovskou čtvrtí zakončíme na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde pozornost upoutá nezvyklá monumentální kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od slovinského architekta Jože Plečnika. Kostel, jehož tvar evokuje Noemovu archu, je nejvýznamnější pražskou sakrální stavbou 20. století. Náměstí je častým dějištěm populárních farmářských trhů či jiných kulinárních i kulturních akcí.