Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Za památkami do Lednicko – valtického areálu

Za památkami do Lednicko – valtického areálu

Vydejte se do míst, kde můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň ochutnat sklenkou lahodného vína. Lednicko – valtický areál, zapsaný v roce 1996 na Seznam světového dědictví UNESCO je ideálním tipem, kde strávit víkend.
LedniceNejvětším kulturním lákadlem je zámek Lednice, který rozhodně stojí za návštěvu. Můžete si vybrat z různých prohlídkových okruhů, např. pro děti lákavou prohlídku dětských pokojů princů a princezen, jejíž součástí se stalo i muzeum loutek Milana Knížáka. Po prohlídce zámku a okolních zahrad jen těžko uvěříte, že rodu Lichtensteinů tato stavba sloužila pouze jako letní sídlo. Nedaleko od zámku se nachází Minaret, který je výjimečnou stavbou svého druhu v Evropě. Minaret vysoký 60 metrů slouží jako vyhlídková věž (nejstarší v ČR), z níž si můžete krásně prohlédnout celý Lednicko – valtický areál. Pokud již máte dost procházek, můžete se areálem projet i na lodi po řece Dyji. K ideálním tipům na výlet patří Janův hrad, který byl postaven na začátku 19. století jako napodobenina hradní zříceniny

Areál je nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě, která je zapsaná na seznam památek UNESCO. Na celkové ploše téměř 300 km²
mezi městy Lednice, Valtice a Břeclav si můžete prohlédnout drobné stavby, např. Obelisk, připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem, dále pak Lovecký zámeček, který dříve sloužil jako myslivna. Břehy Lednických rybníků zdobí hned několik panských staveb, jako např. Apollonův chrám, Rybniční zámeček nebo Hraniční zámeček, který funguje jako hotel, či Nový dvůr.

 

Areál ze sedla bicyklu

RaistnaPouhých 8 km od Lednice se nachází městečko Valtice. Zámek Valtice, který byl také majetkem Lichtensteinů, se díky svým rozlehlým zahradám stal dominantou města. Ve sklepních prostorách zámku se nachází celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejepších sta vín České republiky. Tato expozice potvrzuje, že Valtice jsou označovány jako „hlavní město vína České republiky“. Víno tu prostě můžete ochutnávat téměř kdekoliv. Ideálním dopravním prostředkem po celém Lednicko – valtickém areálu je jízdní kolo, na němž můžete křížem krážem projet tuto nádhernou krajinu, tu a tam se zastavit na degustaci ve sklípku. Pouze v zámeckých parcích je jízda na kole zakázána. Ale pro tu krásu se rozhodně vyplatí z kola sesednout a prostě si užívat.

Když už budete ve Valticích, doporučujeme návštěvu muzea železné opony, které najdete přímo na bývalém hraničním přechodu. Hlavní část expozice je věnována právě ostraze hranic v dobách železné opony. Prohlédnout si zde můžete nejen dobové uniformy, ale i originální vězeňskou celu.