Návštěvu Krumvíře doporučuje Rostislav Vondruška
Do
Krumvíře je nejlépe vyrazit v letních měsících, kdy se tu konají nejzajímavější akce. Hudební festival
Kraj beze stínů připadá na každý lichý rok, a tak se na něj letos 8. – 9. června můžete těšit. Je to jedinečná příležitost seznámit se s
místním folklórem, cimbálovou muzikou, kroji a samozřejmě ochutnat vynikající víno od místních pěstitelů. Typické pro Krumvíř jsou zejména červené odrůdy, což prozrazuje i znak obce.
Největší kulturní událostí roku jsou v Krumvíři třídenní
Bartolomějské hody s tradicí od roku 1870. Konají se pravidelně okolo 24. srpna, svátku svatého Bartoloměje, který je patronem obce a je mu zasvěcen zdejší kostel. Akce propuká stavěním máje, následují zpěvy, průvody a bohatá večerní zábava s jídlem, pitím a tradičními tanci. Místní se na tuto slávu chystají dlouho dopředu a vždy se jim podaří vykouzlit neopakovatelnou atmosféru.
Až do Krumvíře přijedete, určitě nezapomeňte návštěvu spojit s procházkou po
vinařských tratích. Na rozdíl od okolních obcí tu nemá vinařství tak dlouhou tradici, ale přesto zde můžete obdivovat malovaná průčelí početných vinných sklípků. První zmínky o pěstování révy vinné se zde objevují až okolo roku 1723, ale od té doby se tu mnoho pěstitelů vypracovalo na
světovou úroveň. Za všechny jmenujme alespoň dvojnásobného držitele titulu Vinař roku pana
Josefa Valihracha. Jeho vína pravidelně bodují v prestižních zahraničních soutěžích Chardonnay du Monde, Concours mondial de Bruxelles, Ice Wine du Monde a řadě dalších. Možnost je měly ochutnat i významné oficiální návštěvy, které zavítaly do České republiky, například britský princ Charles.
Další cesty nejen za vínem
Krumvířem prochází cyklotrasa
Moravské vinařské stezky vedoucí působivou krajinou mezi vinohrady a vinnými sklepy. Na jih od Krumvíře leží známá obec
Kobylí se sympatickým rodinným
vinařstvím Herzánovi, které od ledna 2013 nově nabízí také bezbariérové degustační prostory. Odtud lze pokračovat přes
Bořetice až k
rozhledně Slunečná u Velkých Pavlovic. Ta je pozoruhodná tím, že svým tvarem připomíná keř vinné révy. Mimo to se z ní odkrývá nádherný výhled na
Pálavu i
Lednicko-Valtický areál s
Lednickým zámkem a
Minaretem.
Kratší výlet z Krumvíře můžete podniknout na západ do nedalekých
Boleradic na 26 m vysokou
rozhlednu Nedánov ve výšce 368 m. n. m. Za pěkného počasí odsud uvidíte jako na dlani Brno, kopce Drahanské vysočiny, vrchy
Pálavy a zrcadlící se hladiny
Novomlýnských jezer.
Na sever od obce, v zákrytu turisty dosud příliš neobjeveného
přírodního parku Ždánický les, leží velmi zajímavá židovská obec
Dambořice s
židovským hřbitovem z přelomu 16. a 17. století. Někdy bývá tato oblast označována jako Moravský Kuvajt, protože se zde nachází největší ložisko ropy a zemního plynu v České republice.
Za přírodními krásami
Kousek za obcí se rozprostírá přírodní rezervace
Louky pod Kumstátem známá spíše pod názvy Sklenářův kopec a Lesík. Rostou tu přísně chráněné druhy rostlin jako mochna rozkladitá, katrán tatarský a hadinec nachový a dalších dvanáct druhů silně ohrožených rostlin. Místo si oblíbily také nejrůznější druhy teplomilných ptáků i hmyzu.
Pokud zatoužíte ještě po kulturních památkách, vydejte se do
barokního zámku v
Miloticích. Z Krumvíře jste tu autem za půl hodiny. Barokní zámek, otevřený od dubna do října, potěší jak příznivce historie, kteří zde naleznou nádherně vybavené interiéry, tak milovníky zahradní architektury.