Po lužických sedmistovkách

Pro zdatné cyklisty je víkendový přejezd po lužických sedmistovkách úžasným zážitkem. Hlavně v pozdním létě a na podzim panuje v tomto zapomenutém kraji absolutní klid. Obavy z davů turistů mít rozhodně nemusíte. Přijeďte se pokochat pestrobarevnou krajinou, typickými podstávkovými domy a dechberoucími rozhledy. Pobyt na čerstvém vzduchu a sportovní výkon vám dodá potřebnou energii.

Na kole Lužickými horami s Martinem Řípou

Lužické horyDeset lužických sedmistovek, tedy hor přesahujících výšku 700 m. n. m., s oblibou zdolávají vytrvalostní běžci i cyklisté s horskými koly během nejrůznějších závodů. Podmínkou je vylézt na co nejvíc vrcholů v co nejkratším čase. Základem úspěchu je samozřejmě fyzická zdatnost a dobrý trénink. Pokud preferujete volnější tempo a radši si vychutnáváte okolní krajinu, zvládnete za víkend objet čtyři kopce Lužických horJedlovou, Tolštejn, Luž a Hvozd.
 
Vyrazte třeba z vlakové zastávky Jedlová, kde se můžete občerstvit v nádražní restauraci před strmým výjezdem do sedla pod horou Jedlová. Její vrcholek se tyčí ve výšce 774 m. n. m a stojí na něm velice pěkná rozhledna a výletní restaurace. Z Jedlové shlédnete za jasného počasí panorama od Krušných hor až po Krkonoše. Je tady možnost sportovního vyžití – k dispozici jsou kuželky, volejbalové hřiště a půjčovna horských kol. Milovníky lyžování jistě potěší informace, že v zimě tu vedou čtyři sjezdovky s vlekem.
 
CyklistaKousek pod Jedlovou stojí na skalním suku ve výšce 670 m. n. m. zřícenina středověkého hradu Tolštejn. Krásná krajinná dominanta má bohatou historii. V průběhu dějin ho vlastnili Vartenberkové, Berkové, Šlejnicové a další majitelé. Od 17. století je opuštěný a slouží jako vyhledávané výletní místo. Z placené skalní vyhlídky je vidět na široké území Čech a Saska. I tady je pro turisty k dispozici restaurace.
 

Zdolání nejvyšší hory

Hrad TolštejnZ Tolštejna vede po červené turistické značce prudký sjezd do osady Lesná. Na svazích okolo Lesenského potoka si všimněte roubených chalup z 1. poloviny 19. století. Několik penzionů tu nabízí ubytování. Pak na vás čeká jeden z nejnáročnějších úseků – výšlap na nejvyšší a zároveň hraniční horu Lužických hor - Luž (793 m. n. m.). Cestou narazíte na kus Hornické naučné stezky a dozvíte se něco o dávné těžbě rud a křemene ve zdejším kraji. Po velkém fyzickém výkonu vám jistě bude odměnou výhled od Krušných hor přes České středohoří, Bezděz a Trosky až po Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše. V zimě jsou tu ideální podmínky k lyžování, protože se tu sníh drží až 80 dní v roce. Pod Luží je řada míst k občerstvení i k ubytování.
 
Při posledním úseku trasy směrem k Hvozdu máte na výběr. Vydat se přes Německo nebo přes české území. Dvouvrcholový znělcový hřbet Hvozd o výšce 750 m. n. m. leží rovněž na státní hranici s Německem a je jedním z nejhezčích vrcholů Lužických hor. Zdobí ho kamenná rozhledna s restaurací a turistická chata. Všechny tyto objekty stojí na území Německa, ale občerstvit se tu dá za české peníze. Po příjemném sjezdu a projížďce malebnou lužickou krajinou můžete nasednout na vlak v Jablonném v Podještědí nebo v Rynolticích.