Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.
Opevněné město
Loket s hradem mnozí nazývali "
klíčem ku Království českému". Ve středověku se totiž říkalo, že
kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Otec vlasti, Karel IV., zařadil Loket po boku Karlštejna mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena. Místní hrad však patřil k nejpevnějším místům Evropy a za jeho hradby se nedostali ani velcí válečníci.
Hrad Loket je prodchnut historií, příznivci tajemných příběhů a záhad si tu přijdou na své, hlavně v
expozici útrpného práva, neboli tortury.
Útrpné právo, neboli způsob jak vymoci z obžalovaného doznání, mělo několik stupňů. K nejmírnějším patřilo zastrašování slovem (territio verbalis), k nejhrůznějším pak
mučení mučícími nástroji. Řada způsobů týrání je barvitě popsána v knize Malleus Maleficarum neboli Kladivo na čarodějnice, kterou vydala katolická inkvizice. Pohybující se
figuríny v životní velikosti předvádí
několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem. V roce 2015
došlo
k
rozšíření expozice, a to o dvě nové kobky ve dvou místnostech vedle rotundy.
Expozice a zajímavosti hradu Loket
Rotunda
Hradní rotunda (capella castri) zasvěcená sv. Anežce pochází z konce 12. století. Tehdy byla samostatnou stavbou v severovýchodní části původního románského hradiště. V dalších stoletích byla zastavěna do tělesa schodiště severního paláce a na své znovuobjevení čekala až do roku 1966. S vnitřním průměrem pouhých 3,6 metru se jedná o nejmenší rotundu na světě.
Hradní vězení
Několik pater studených a vlhkých kobek se dochovalo v nezměněné podobě z let 1822-1948, kdy hrad sloužil jako městské vězení. V hradním vězení naleznete rozsáhlou expozici útrpného práva. Toho se užívalo ve středověku k doznání obžalovaných. Jeho nejhrůznější formu – týrání mučicími nástroji – ukazují pohybující se figuríny v životní velikosti dokreslené drásajícím zvukovým doprovodem, drásajícím uši.
Výstup na věž
26 metrů vysoká románská věž je nejvýraznější dominantou hradu Loket. Nabízí překrásný výhled do širokého okolí a ve svém čtvercovém půdorysu ukrývá pozůstatky obytné místnosti s krbem a prevétem (středověkým záchodkem) a loketského draka.
Markrabství
Pozdně románská stavba markrabství v roce 1725 vyhořela. Původní jsou tak pouze základy (vše pod podlahou přízemí), zbytek budovy vzešel z úprav na počátku 20. století, kdy se budova přestavovala na muzeum. V prvním patře markrabského domu se nachází exponáty z navrácených původních loketských sbírek. Také je zde vystavena originální část loketského meteoritu, který patří k nejstarším nálezům svého druhu na světě. V hradu je uchováván od 15. století.
Křídlo při věži
V traktu pod hradní věží najdete stálou expozici historických zbraní: chladných (tyčové, šavle aj.) i palných (horské dělo, umělecky zdobené muškety aj.). Sbírku doplňují plátové zbroje, přilbice nebo umělecky vykreslené terče.
Hejtmanství
Sál v prvním patře budovy skrývá jeden z klenotů hradu:
nástěnné malby z počátku 15. století, znázorňující pohled za hradby do zahrad s ovocnými stromy, květinami a ptactvem. V přízemí hejtmanství najdete něžnou porcelánovou expozici z produkce zaniklých i současných továren z okolí. Oko potěší stará
škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček,
porcelánové hlavičky panenek nebo staré
lázeňské koflíky. Ke vzácným exponátům také patří vídeňské lázeňské pohárky z přelomu 18. a 19. století, ručně malované porcelánové hlavičky dýmek nebo také úplně první výrobek z loketské porcelánky. Expozici doplňuje sklo ze světoznámé karlovarské
sklárny Moser.
Východní křídlo
V patře východního křídla hradu se nachází slavnostní sál, hojně využívaný k hudebním a divadelním akcím nebo středověkým i svatebním hostinám. Ze sálu sestupuje schodiště do obřadní síně zdobené velkou freskou ze 17. století. Na malbě je vyobrazena stráž a detail hořící loketské hlavní brány. Ostatní stěny lemují obrazy historických osobností, strop je obložen malovanými deskami. Slavnostní sál i obřadní síň si můžete pronajmout.
Rekonstrukce krovů a střech 2023 – 2025
V roce 2023 by měly začít opravy historických krovů a střech. Loketský hrad také dostane po více než 20 letech původní pálené tašky (dosud byly kritinou dřevěné šindele). Stavební práce, které mají podle plánu trvat do roku 2025 by neměly ovlivnit provoz památky.
Kulturní a kreativní centrum hradu Loket
Na hradě vzniká nové kulturní a kreativní centrum. Znovuoživena budou
typická řemesla, která se už dávno vytratila a jsou dochována pouze skrze předměty uložené hluboko v depozitáři hradu Loket. Návštěvníci by si i tato řemesla měli mít možnost sami vyzkoušet. Centrum by se mohlo
otevřít v roce 2026.
Návštěva hradu Loket nabízí pohled na středověké expozice, úchvatné výhledy z věže a plánované kulturní centrum.
Hradní věž Loktu je 26 metrů vysoká.
Na hradě Loket můžete navštívit hradní rotundu zasvěcenou sv. Anežce.
Na hradě Loket můžete vidět expozici útrpného práva, historických zbraní, porcelánu a další.
V roce 2023 by měla začít rekonstrukce historických krovů a střech, která by měla trvat do roku 2025.
Ve slavnostním sále na hradě Loket můžete obdivovat velkou fresku ze 17. století a malby historických osobností.
Na hradě Loket vzniká nové kulturní a kreativní centrum, které by mělo být otevřeno v roce 2026.
Hradní rotunda na Lokti má průměr pouze 3,6 metru a je tak nejmenší na světě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.