Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.
Historie trati
V roce 1872 byla uvedena do provozu trať Olomouc – Krnov s odbočkami do Opavy a Jindřichova. Díky tomu se obce v okolí železnice rychleji rozvíjely. Osoblaha pociťovala potřebu připojení k železnici z důvodu možnosti odvozu zemědělských produktů, hlavně cukrovar potřeboval možnost odvozu a návozu surovin. S výstavbou úzkorozchodné železnice o rozchodu 760 mm se začalo na jaře 1898. Dráha byla tehdy provozována Rakouskými státními dráhami. V prosinci téhož roku se trať stala majetkem ČSD. Poměrně dlouhé jízdní doby vlaků se podařilo krátit až s příchodem nových motorových vozů v roce 1928. Druhou světovou válku přežila trať bez větších poškození.
Podstatnou změnou v provozu byl až příchod nových motorových lokomotiv v roce 1958 a později i nových osobních vozů, což mělo za následek rozloučení se s parním provozem (16. prosince 1960) i původním vozidlovým parkem. V poválečném období se třikrát velmi vážně jednalo o zrušení dráhy, koncem 50. let, v 70. letech a naposledy v roce 1985, její poslední oprava toto zrušení zatím odložila na neurčito. Provoz se omezil jen na osobní dopravu, nákladní doprava byla omezena v r. 1997 jen na přepravu uhlí, ale nyní je i ta zrušena. Posledním velkým zásahem do života úzkorozchodky byla rekonstrukce trati, provedená v letech 1985 až 1988. Od roku 2004 se navíc po trati prohání parní lokomotiva s výletními vozy, která tak především v letní sezóně oživuje turistický ruch na Osoblažsku.
Úzkorozchodná trať
Tuto úzkorozchodnou dráhu s rozchodem 760 mm najdete v západní části Moravskoslezského kraje, v Osoblažském výběžku, patřícím okresu Bruntál. Na normálněrozchodnou síť je trať napojená ve stanici Třemešná ve Slezsku, ležící 17 km severozápadně od Krnova.
Úzkorozchodný vláček
vyjíždí z opačné strany budovy, než je nástupiště pro trať Krnov – Jindřichov ve Slezsku. Trať začíná klesáním až 26‰ k ocelovému mostu v obci Třemešná, o třech polích, který přechází silnici Krnov – Jindřichov a potok Mušlov. Dále trať stoupá
nejvyšším stoupáním na trati, 27‰, a překonává krátce za druhým kilometrem zlomový bod trati, který je pouze o jeden výškový metr níž, než stanice Třemešná ve Slezsku.
Z tohoto místa už trať převážně klesá až do Osoblahy. Kousek za vrcholkem následuje
oblouk o poloměru pouhých 75 m, kde je rychlost snížena na 20 km/hod. Za obcí Liptaň sleduje trať severovýchodní směr, před zastávkou Dívčí Hrad se obrací na jihovýchod a
zvolna sjíždí do Oderské nížiny. Tímto směrem vede dále přes Horní Povelice a Amalín do Slezských Rudoltic, kde se trasa opět stáčí k severu a postupně mění směr spolu s potokem Lužná. Za zastávkou Koberno vjíždí dráha do r
omantického lesnatého úseku říčky Osoblahy a kolem zříceniny hradu Fulštejna směřuje do Bohušova a dále ke svému cíli na okraji Osoblahy,
přímo u česko-polské hranice.
Pravidelný provoz zde zajišťují České dráhy
letitými motorovými lokomotivami řady 705.9. V letní sezoně zde ale můžete potkat turistické vlaky Slezských zemských drah vedené parní lokomotivou.
Akce na Osoblažce
Parní vlak vyjíždí poprvé v novém roce zpravidla 8. května na
Slavnostní zahájení turistické sezony na Osoblažsku. V červnu potom návštěvníky sveze každou sobotu s tím, že na konci června návštěvníky čeká již každoroční
Den dráhy. V červenci a srpnu pak jezdí parní vlak s Pivním vagónem každou sobotu, neděli a svátek. Mezi oblíbené akce patří například
Strašidelný vlak do strašidelného zámku ve Slezských Rudolticích na konci srpna nebo
Gastrovlak, který se vypravuje na začátku září na Gastrofestival do Osoblahy. V září jezdí parní vlaky stejně jako v červnu pouze v soboty.
Sezónu poté uzavírají listopadový Svatomartinský parní vlak, který veze návštěvníky za husou do Bohušova a Mikulášský vlak pro všechny děti s Mikulášem, Čertem a Andělem na začátku prosince.
Úzkokolejka je také zapojena do projektu Technotrasa, který propojuje významné industriální památky v Moravskoslezském kraji. Jednou z akcí je tak i Fajné léto, což je letní putovní akce po technických památkách.