ÚvodAktualityMasarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří
Kultura

Masarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří

  • 8. ledna 2019
Sto let od svého vzniku si letos připomene Masarykova univerzita v Brně. Slavit se začne až koncem ledna, ale už nyní začíná na jednotlivých fakultách série Dnů otevřených dveří. Kromě prohlídek různých ústavů a laboratoří vás čekají i workshopy nebo praktické ukázky přijímacích zkoušek.
Na Dny otevřených dveří fakult Masarykovy univerzityBrně se může přijít podívat každý, nejenom uchazeči o bakalářské a magisterské studium. Seriál odstartuje ve čtvrtek 10. ledna Den otevřených dveří na Právnické fakultě a pokračuje Dny otevřených dveří v sobotu 12. ledna a ve středu 16. ledna na dvou lékařských fakultách Masarykovy univerzity, a to v Univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích i na Komenského náměstí v centru města.
 

Masarykova univerzita v číslech a datech

Jméno brněnské Masarykovy univerzity napovídá, kdo se zasloužil o její vznik: Tomáš Garrigue Masaryk, tehdejší profesor Univerzity KarlovyPraze. Zřízení druhé domácí univerzity dlouhá léta patřilo k jeho politickým prioritám, nakonec ale byla založena až v lednu 1919, kdy už byl Masaryk prvním prezidentem samostatného Československa.

V době svého vzniku měla Masarykova univerzita čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou), dnes se jejich počet rozšířil na devět (přibyly fakulty pedagogická, ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií) a počtem studentů jde o druhou největší vysokou školu v Česku.

Ke stému výročí si Masarykova univerzita nadělila nový vizuální styl včetně nového loga a písma. To vychází ze slov rektora univerzity Mikuláše Beka, který kdysi uvedl, že zatímco Praha je město gotické a Olomouc barokní, Brno je funkcionalistické. Jednotný styl už nyní mají univerzitní webové stránky, časem se objeví v učebnicích, na plakátech i dopisních papírech. Postupně se mění také označení fakult, ústavů a dalších pracovišť včetně univerzitního kina Scala, univerzitního centra v Telči a polární stanice na Antarktidě. Samotné oslavy stého výročí založení odstartují akademické obřady v den založení 28. ledna.
 

Kdy a kam na Dny otevřených dveří?

Po právnické a lékařských fakultách se v rámci Dnů otevřených dveří můžete v pátek 18. ledna a v sobotu 19. ledna podívat na Filozofickou fakultu. Na sobotu 19. ledna chystají Dny otevřených dveří Fakulta sociálních studií a Pedagogická fakulta; tady si kromě oborového jarmarku a soutěže o ceny můžete (prý při troše štěstí) pohladit některou z fakultních koček a pokochat se krásným výhledem na Petrov a hrad Špilberk z horních pater obou budov fakulty.

pondělí 21. ledna se odehraje Den otevřených dveří na Ekonomicko-správní fakultě a ve čtvrtek 24. ledna můžete v halách a tělocvičnách na Fakultě sportovních studií sledovat ukázky nejrůznějších testů nebo přijímací zkoušky z gymnastické sestavy či basketbalu. Tečku za sérií Dnů otevřených dveří v roce 2019 udělá Přírodovědecká fakulta, která zájemcům otevře své prostory 26. a 29. ledna, a Fakulta informatiky, která nabídne prohlídky laboratoří se špičkovou technikou v pátek 1. února.
 

Johann Gregor Mendel a jeho muzeum

Masarykova univerzita, to zdaleka nejsou jen fakulty. Před více než deseti lety například univerzita převzala pod svou správu Mendelovo muzeum na Mendlově náměstí v Brně, které rozvíjí odkaz otce genetiky a slouží také k představení rozmanitých vědních oborů a univerzitních výzkumů. Johanna Gregora Mendela (1822–1884), přírodovědce a zakladatele genetiky, který dodnes udivuje svou pílí, vytrvalostí a všestranností, připomíná stálá výstava, kromě ní můžete navštívit také Muzeum starobrněnského opatství. Obě expozice jsou přístupné denně od 10 do 17 hodin, v sezoně a po předchozí rezervaci si prohlédnete také klášterní zahradu se základy bývalého skleníku a včelínem. S průvodcem a po objednávce předem můžete nahlédnout také do interiérů gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie a barokní klášterní knihovny, která obsahuje téměř 27 000 svazků od vzácných prvotisků až po detektivní příběhy.
 

Víte, že…?

  • Stoleté výročí Masarykovy univerzity bude připomínat umělecké dílo před rektorátem na Žerotínově náměstí; vyhlášení architektonicko-výtvarné soutěže se chystá ještě letos v zimě.
  • Součástí Masarykovy univerzity je už pět let kino Scala; konají se tu akademické obřady a konference, od roku 2016 tu najdete i první univerzitní obchod.
  • Univerzita působí i na Vysočině, a to v Telči: jezuitská kolej, která dříve sloužila jako lékárna, tiskárna či vojenské kasárny, se proměnila v Univerzitní centrum. Kromě vybraných studijních programů, seminářů, kurzů a letních škol tu probíhá výuka Univerzity třetího věku a řada dalších akcí.
Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea Kultura

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky Zážitky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Další aktuality

Zúčastněte se ve Valticích Mistrovství světa ve sbírání hroznů

Další ročník Mistrovství světa ve sbírání hroznů se uskuteční v sobotu 21. září ve Valticích, ve vyhlášeném vinařském centru. Jedinečná a zřejmě i jediná akce svého druhu začne v 8:30 hodin velkou údernickou brigádou v retro stylu. Přijďte se mistrovství zúčastnit i vy a pomozte tak pokořit český rekord!
19. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj