ÚvodAktualityPříběhy z Fotoateliéru Josefa Seidela ožívají na internetu
Kultura

Příběhy z Fotoateliéru Josefa Seidela ožívají na internetu

  • 19. října 2012
Unikátní dědictví, které zanechali významní českokrumlovští fotografové Josef a František Seidelovi, se nyní dostalo na internet. Odkaz, který čítá na 140 tisíc negativů a pozitivů z let 1884 až 1997, je už takřka kompletně zveřejněný v nové fotobance Musea Fotoateliér Seidel. K historickým snímkům tak má přístup každý, aniž by musel přijet do Českého Krumlova.
V databance si tak můžete najít své předky, spatřit tvář měst a vesnic před sto lety, poznat vývoj řemesel a hospodářství nebo vidět obrázky běžného života ve městech i na venkově. Nejvíc snímků pochází z Českokrumlovska a Šumavy, ale lze najít fotografie z mnohem většího území sahajícího od západu k jihovýchodu Čech, do Rakouska i Německa.

Josef Seidel, který bývá označován za nejvěrnějšího kronikáře Šumavy, zachytil pohnuté dějiny 20. století a řadu již neexistujících míst. Databanka s ohromným bohatstvím snímků vrací vzpomínky na společné soužití národů podél hranice. Pomáhá rodinám rozesetým po celém světě poznat své předky a místa, odkud pocházejí. Kdo se do fotobanky přihlásí, může si vytvořit skupinu oblíbených fotografií, později se k nim vracet a kolekci doplňovat podle svých témat. Návštěvníci webových stránek mohou přidávat k fotografiím své komentáře, od čehož si správci Musea Fotoateliéru Seidel slibují pomoc při identifikaci snímků.

Kdo takto na internetu projde dlouholetou historií fotografie, uvidí snímky, jejichž rozmanitost i vysoká řemeslná kvalita je fascinující. Početnou a velmi zajímavou kapitolou jsou portréty lidí v ateliéru i mimo něj, protože Josef Seidel se svým fotoaparátem hodně cestoval. Díky tomu jsou na mnoha snímcích obyvatelé Šumavy a jejich domovy, které pak válka, poválečný odsun a železná opona změnily k nepoznání. Syn František v započatém díle svého otce pokračoval a zachytil hlavně běžný život v Českém Krumlově až do roku 1997. Seidelovi fotili děti a celé rodiny, školy, vojáky, svatby i pohřby.

Pomocí databanky se tak odvíjejí již zapomenuté příběhy úředníků, řemeslníků či dělníků z okolí. Potomci k fotografiím přidávají příběhy lidí, domů a dílen. Mnozí lidé mají po předcích fotografie a vědí, kdo je na nich. Málokdy však znají, kdy snímky vznikly. Díky pečlivě vedené evidenci ve Fotoateliéru Seidel si tedy můžete doplnit přesné informace.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově Kultura

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Další aktuality

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj