ÚvodKalendář akcíHudební a divadelní akceAnton Bruckner – Symfonie č. 7
Filip Bandžak, baryton
Hudební a divadelní akce

Anton Bruckner – Symfonie č. 7

IV. abonentní koncert Českého národního symfonického orchestru, 13. listopadu 2024, 19:30 – Smetanova síň Obecního domu.
Účinkující
  • Český národní symfonický orchestr
  • Jan Pellant, dirigent
  • Filip Bandžak, baryton
Program
  • Bedřich Smetana – Valdštýnův tábor, symfonická báseň
  • Gustav Mahler – Pět písní na básně Friedricha Rückerta
  • Anton Bruckner – Symfonie č. 7

200. výročí narození českého klasika Bedřicha Smetany (1824–1884) připomene ČNSO i na tomto abonentním koncertě. Tentokrát zazní symfonická báseň Valdštýnův tábor. Patří společně se skladbami Richard III. a Hakon Jarl do trojice tzv. švédských symfonických básní, protože Smetana je napsal (pod vlivem Franze Liszta a jeho novátorství v oblasti programní hudby) v Göteborgu, kde v letech 1856–1861 působil. Ve skladbě Valdštýnův tábor jde o vystižení atmosféry života ve vojenském táboře za podvečera a hýření vojáků za noci. Nastává noční klid a táborem prochází hlídka. Fanfára budíčku ležení probudí a vojáci se vydávají na další pochod…

Rakousko-český skladatel a věhlasný dirigent Gustav Mahler (1860–1911) se hudebně vyjadřoval pouze prostřednictvím symfonií a písní, v obou žánrech, které se v jeho tvorbě vzájemně prolínají, je dnes pokládán za jednoho z největších skladatelů a hudebních vizionářů své doby. Volný cyklus Pěti písní na básně Friedricha Rückerta pro hlas a klavír zkomponoval Mahler v letech 1901 a 1902. Téměř současně se zabýval zhudebněním dalších pěti Rückertových básní, tvořících cyklus Písně o mrtvých dětech. Mahlerovo okouzlení Rückertovými básněmi tak dalo vzniknout dvěma z nejkrásnějších písňových cyklů světové literatury. 

Rakouský skladatel a vynikající varhaník Anton Bruckner (1824–1896), narozený v témže roce jako Bedřich Smetana, se zapsal do dějin hudby především obřím komplexem svých symfonií, z nichž poslední (dvanáctá) zůstala torzem. Symfonie neustále přepracovával, takže existují i v různých verzích. V závěru života dokonce všechny své symfonie podrobil revizi téměř najednou, jako by pro něj představovaly jedno jediné dílo. Na Symfonii č. 7 E dur pracoval Bruckner dva roky (1881–1883) a byla poprvé uvedena 30. prosince 1884 v Lipsku orchestrem Gewandhausu za řízení Arthura Nikische. Její premiéra znamenala pro šedesátiletého skladatele první výrazný úspěch poté, co se předchozí symfonie setkaly s odmítavými kritikami, nebo k jejich uvedení ani nedošlo. Následovala provedení v Mnichově, v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a Štýrském Hradci a pak teprve ve Vídni, která mu tak konečně čestně splatila dluh po dlouhých letech nepřízně i nepříjemných útoků na jeho hudbu, silně ovlivněnou Richardem Wagnerem.

Hollywood Night

Koncert.
Praha 1, Praha

Pop Divas – Prague Proms Festival

Mezinárodní hudební festival Prague Proms. Pátek, 21. 6. 2024, Smetanova síň Obecního domu, 19:00.
Praha 1, Praha

Má vlast – Koncert pro republiku

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.
Praha 1, Praha

Tim Burton – Návraty v Obecním domě

Americký filmový mág Tim Burton se vrací do Česka, aby prezentoval své umění v Obecním domě v Praze. Výstava připomíná Burtonovu prvotní práci animátora, komiksovou klasikou Batman, až po splnění si snad úplně všech snů v posledních realizacích.
Praha 1, Praha

Koncert u příležitosti 140.výročí Svatebních košil Antonína Dvořáka

Svatební košile Antonína Dvořáka jsou fenomenálním vokálně-instrumentálním dílem, jenž patří mezi skvosty české hudební tvorby.
Praha, Praha

32. benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha

Tradiční benefice uvede Dvořákovy Slovanské tance v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera.
Praha, Praha

Reviens Bébel!

Mezinárodní hudební festival Prague Proms. Reviens Bébel!, úterý, 17. 9. 2024. Smetanova síň Obecního domu, 19:00.
Praha 1, Praha

Skrytý svět mytických bytostí Starého Města – komentovaná procházka

Věděli jste, že ulice města sdílíme s mnoha tajemnými bytostmi – pohádkovými vílami, jednorožci i draky, kteří vypadají, jako kdyby vystoupili ze světa Harryho Pottera? Vydejte se s námi do srdce Starého Města a pozvedněte svůj pohled o trochu výše než obvykle.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Výprava Za strašidly Starého Města

Staré Město Pražské se jenom hemží strašidly, duchy, bezhlavými rytíři… Že jste ještě žádné nepotkali? Buď nevíte, kam se dívat, nebo jste jen neměli štěstí… Procházka pro rodiny s dětmi o legendách Starého Města Pražského, úkoly pro děti během procházky.
Praha 1, Praha

Chytrá zábava – poznejte město jinak

Poznávání měst může mít mnoho podob. Chytrá zábava má pro vás program na celé hodiny. Díky ní se projdete, provětráte hlavu, ale i mozkové závity a zažijete jiný druh šifrovacích her – bez omezení časem. Bude jen na vás, kdy se na cestu vydáte a jak dlouho vám zabere.
Praha, Praha

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.
Praha 1, Praha

Divadlo Hybernia – muzikálová scéna v centru Prahy

Významné muzikálové divadlo sídlí v Domě U Hybernů, který na první pohled upoutá zajímavou empírovou podobou.
Praha 1, Praha

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.
Praha 1, Praha

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Obecní dům

Secesní Kavárna Obecní dům je právem řazena mezi nejkrásnější pražské kavárny. Nachází se v přízemí Obecního domu a její interiér je pro každého návštěvníka skutečným zážitkem
Praha 1, Praha

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha

Restaurace Obecní dům

Nejkrásnější secesní restaurace v České republice je opět otevřena široké veřejnost. Pevně věříme, že moderní česká kuchyně a výborně ošetřené plzeňské pivo budou základem pro spokojenost všech hostů. Těšíme se na vaši návštěvu a doufáme, že se k nám budete vracet.
Praha 1, Praha

Plzeňská pivnice v Obecním Domě v Praze

Plzeňská pivnice v pražském Obecním domě naplno navázala na svou slavnou prvorepublikovou tradici.
Praha 1, Praha

Tretter's Obecní dům

American Bar – Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha

Hotel Kings Court

Zveme vás na setkání nejen s Prahou, historií a současností, ale i s novým životním stylem. Díky hotelu Kings Court objevíte nejen úžasnou kulturu a architektury Prahy, ale také pulzující, kosmopolitní metropoli nabízející zábavu i skvělou gastronomii.
Praha 1, Praha

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.
Praha 1, Praha

Nedělní brunch v sále Boccaccio

Pravidelné nedělní brunche v našem unikátním sále Boccaccio s historií od roku 1927! Dopřejte si jedinečný zážitek na místě, kde se scházela pražská smetánka 20. a 30 let.
Praha 1, Praha