Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti. Hlavními body programu jsou sobotní rekonstrukce bitvy, která probíhá u obce Tvarožná, pod kopcem Santonem. V neděli pak na Prateckém kopci, před památníkem Mohyla míru, probíhá pietní akt, při němž jsou vzpomenuty nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova.
Letos se chystá 219. výročí bitvy u Slavkova. Předpokládá se účast přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa (Česká republika, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo, Itálie, Belgie, Rakousko, Francie, Litva, Rumunsko, Velká Británie, Kanada, Spojené státy), koní, děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci Kučerově, ohně na Žuráni, rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožnéa pietní akt na Mohyle míru u Prace.
Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.
Politické důsledky bitvy tří císařů
Císař Francouzů Napoleon I. u Slavkova během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.