Závěr března už začíná tradičně patřit nezávislé scéně progresivních umělců ze střední a východní Evropy. Desátý ročník tanečního a divadelního Bazaar Festivalu se uskuteční ve dnech 15. až 25. března na vícero místech v Praze.
Bazaar Festival je mezinárodní přehlídka progresivních scénických prací divadelních a tanečních inovátorů, kteří mají zdravý odstup od oficiální kultury a nebojí se jít do rizika. Dramaturgie Bazaaru se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy a od roku 2019 i Blízkého východu.
Desátý divadelní a taneční Bazaar Festival představuje
odvážné praxe. Kdo jsou kyber elfové? Co v lidech vyvolává chronickou únavu? Jak lidé vnímají krajinu okolo sebe a mají k ní ještě vůbec nějaký vztah? Jak se ve zběsilé době, plné nadprodukce všeho, uvolnit, tančit, a to svobodně, jako by to bylo naposled a na nic se neohlížet? Divadelní a taneční Bazaar Festival pozval ke svým desátým narozeninám inspirativní tvůrce a tvůrkyně ze střední a východní Evropy, kteří nejen produkují představení, ale hlavně jdou v každodenním životě svým počínáním za změnou, o kterou ve společnosti usilují.
Výběr z programu
Slavnostní zahájení proběhne v divadle Ponec 15. března od 20 hodin. Na zahájení 10. ročníku Bazaar Festivalu budou mít diváci příležitost poznat skrze divadelní médium
Magdu Szpecht, polskou divadelní režisérku a umělkyni, která v den násilné invaze ruských vojsk na Ukrajinu pověsila svou dosavadní kariéru na hřebík a stala se kyber elfkou. Ve své multimediální divadelní přednášce provede publikum tím, čemu se každý den ve své odvážné praxi věnuje.
16. března:
Inscenace Dance Floor 2022 je jakýmsi dokumentárním a zároveň silně tělesným subjektivním výzkumem tří umělkyň (Ana Dubljević, Kasia Kania, Marja Christians), jejichž hlavním cílem je transformovat stereotypní vnímání těla a uvádět ho do nových kontextů, do feministické „pornokrajiny“. Jejich dílo klade mnoho otázek a rozžívá taneční parket bývalého socialistického luxusu zcela novým nábojem.
19. března:
Temporary Collective/ T. Ondrová, P. Tejnorová a kol. (CZ) | GEO: Tělo, budova, pozemek. Vše má svou minulost, vše má svůj vlastní rytmus. Jedno ovlivňuje druhé.
21. března:
Reality Surfing je vizuální performance, která divákům nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit. Objevuje nové vztahy mezi předměty denní potřeby skrze jejich materialitu a přítomnost ve společném prostoru, ve kterém objekty nabývají hodnoty rovnocenné s lidskými těly. Scénografie zde vytváří systém, který funguje podle svých vlastních pravidel.
23. března:
Sobotní Bazaar se stal tak neodmyslitelnou součástí programu, až z něj nakonec nenápadně vyrostl festival ve festivalu. představí úryvky ze vznikajících děl tvůrců a tvůrkyň, aby se následně v diskuzi setkali napřímo s publikem a dali si zpětnou vazbu. V rámci události Generace Akce
v prostoru ARCHY+ mladý slovenský režisér
Adam Dragun představí témata, která nejsou obvykle sdílena mezi generacemi (a už vůbec ne v kontextu konzervativní slovenské starší populace), ve formě inscenované přednášky a v krátkém filmu, po nichž budou následovat taneční a synthpunkové DJ sety, které k výročí festivalu a pro jeho párty Adam kurátorsky připravil.
24. března: Hypnotizující geometrická choreografie a třpyt fialovo-modrých kostýmů rozproudí vnitřní emocionální svět a rozhýbe svaly neposedných končetin. Inscenaci
dragON aka PONY si představte třeba jako fantastické hřiště, ve kterém můžeme společně oslavovat svobodu těla a jeho vztah k choreografii a tanci. Skrze četné reference k minulému i současnému vzniká dojem nikdy nekončící přeměny a rostoucí intimity, která je živelná, hravá a bláznivá. Prožijte v přítomnosti mezinárodního souboru STEAM ROOM pocity mírumilovného spolubytí, uvolnění a spontánní radosti ze života!
25. března: Bazaar Festival dlouhodobě sleduje kurátorský tandem Anna Chrtková & Petr Dlouhý v Divadle X10 a jejich sérii akcí s názvem “Y”.
Y event: Sweat and Fire prozkoumává kolektivní spojení jednotlivců rytmem, zvukem, neviditelným vlněním, bublající energií a napětím pronikajícím do zapojených těl. Noc strukturovaná nádechy a výdechy, vibrující hmotou a zpocenými těly, se otevírá návštěvníkům, aby se vtělili do snového prožívání tady a teď. Do prostoru, kde sebe odevzdáváme druhým. Jedním z umělců tohoto Bazaar a Y Event večera bude maďarský umělec Viktor Szeri se svým dílem
Fatigue.