Koncert ve Zlatém sále zámku Hrádek u Nechanic v rámci 69. ročníku Dvořákova festivalu.
Jan Křtitel Vaňhal se narodil v Nechanicích v rodině koláře Jana Vaňhala a již od raného dětství projevoval hudební nadání. V 18 letech nastoupil jako varhaník do zámeckého kostela v Opočně a později přešel do Hněvčevse jako varhaník a ředitel kůru.
V roce 1760 se o jeho nadání dozvěděla majitelka panství Nechanice hraběnka Schafgotschová a vzala jej do Vídně, kde mu umožnila studium u předních hudebních pedagogů té doby. Kompozici ho zde učil Carl Ditters von Dittersdorf. Vaňhal se během pěti let stal jedním ze známých hudebníků Vídně. Získal si oblibu ve šlechtických kruzích a podařilo se mu též vykoupit z poddanství.
V Benátkách poznal Christopha Willibalda Glucka. Získal si proslulost jako symfonik i jako skladatel chrámové a komorní hudby. Stal se také členem prestižního smyčcového kvarteta ve složení Karl Ditters von Dittersdorf – první housle, Joseph Haydn – druhé housle, Wolfgang Amadeus Mozart – viola a Vaňhal – violoncello.
Pojďte zažít jedinečný koncert v Zlatém sále zámku Hrádek u Nechanic v rámci 69. ročníku Dvořákova festivalu, kde vystoupí díla J. K. Vaňhala.
Hlavním tématem je koncert ve Zlatém sále zámku Hrádek u Nechanic, který je součástí 69. ročníku Dvořákova festivalu.
Jan Křtitel Vaňhal byl český hudební skladatel a varhaník, známý pro svou práci ve Vídni a své přátelství s dalšími velkými skladateli.
Za jeho spolupracovníky a přátele lze považovat Karla Ditterse von Dittersdorfa, Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta.
Tento kvartet byl prestižní a skládal se z významných skladatelů té doby, což jej činí historicky významným.
Koncert se koná ve Zlatém sále, což je historicky a architektonicky významné místo, které dodává koncertu jedinečnou atmosféru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.