Dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy na území Pardubického kraje v letech 2017 až 2023 odhalily historii skrytou pod jedenácti silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Z více než 200 tisíc archeologických nálezů byly vybrány ty nejzajímavější a nejreprezentativnější objevy.
Návštěvníci se mohou těšit například na nejstarší neolitickou studnu z Ostrova, kterou se pokusili dobovými kamennými nástroji znovu vyrobit experimentální archeologové. Zazáří v ní také výběr šperků, nástrojů a keramických nádob z pohřebiště doby bronzové z Rokytna. Exkluzivní podívanou nabízí mimo jiné i výbava dvou bohatých hrobů z doby stěhování národů ze Slatiňan. K vidění bude originál i novodobá replika bojovnického meče ze svářkového damašku nebo skleněné nádoby, které do střední Evropy doputovaly ze syrského pobřeží. Část výstavy prozradí pozadí vlastní práce archeologů a dalších spolupracujících vědních oborů.
Objevte výstavu Exit 91, zobrazující unikátní archeologické nálezy z Pardubického kraje, včetně neolitické studny, šperků a mečů.
Exit 91 je název výstavy východočeského muzea zobrazující nálezy z archeologických vykopávek v Pardubickém kraji.
Výstava Exit 91 představuje nálezy z jednohoácti silnic o celkové délce 91 kilometrů, což je dosud nejrozsáhlejší archeologický výzkum v regionu.
Na výstavě jsou prezentovány nejzajímavější nálezy z více než 200 tisíc artefaktů, včetně neolitické studny, šperků, nástrojů, keramických nádob a repliky bojovnického meče.
Výstava nabízí pohled na experimentální archeologii, repliku meče ze svářkového damašku a skleněné nádoby ze syrského pobřeží.
Výzkumy, jejichž nálezy jsou vystaveny, probíhaly od roku 2017 do roku 2023.
Tento nález je významný jako příklad nejstarší známé konstrukce svého druhu v regionu, a byl dokonce znovu vyroben pomocí dobových nástrojů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.