Pardubice, Kudyznudy

Pardubice

Pohádkové památky, sportovní tradice, voňavý malovaný perník i vychlazené pivo s vlastní recepturou. Takové jsou Pardubice. Přijeďte si je vychutnat i vy!

Oblíbené ve městě

Pardubice překvapí

Potřebujete pauzu? Postrádáte poklidné procházky parkem, pěkné počasí, přírodu? Pandemie pominula, přijeďte! Pardubice poskytnou pohodlné penziony, překrásné památky, perník pro potěšení. Prožijte pohádkové příběhy. Pardubice prostě překvapí!
 
Leží na východě Čech v nadmořské výšce přibližně 220 metrů. Autem z Prahy jste tam za necelou hodinku a půl a výborné je také vlakové nebo autobusové spojení. S necelými devadesáti tisíci obyvateli jsou desátým největším městem České republiky. Přestože jsou známé především pro svůj rozvinutý průmysl, nezklamou ani milovníky historie, kultury, sportu a dobrého jídla.

Historické centrum je od roku 1964 městskou památkovou rezervací. Dominantou je budova radnice. Přilehlé městské domy a impozantní morový sloup, který se tyčí uprostřed, pak dotvářejí malebnou atmosféru Pernštýnského náměstí. Okolo celého města můžete spatřit zbytky opevnění s více či méně dochovanými prvky hradeb. A jaké další stavby na vás čekají?
 
Renesanční zámek s krytem civilní obrany.
Kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici, chráněný jako kulturní památka České republiky.
Kostel sv. Bartoloměje, jehož dominantou je hlavní oltář z roku 1651.
Císařský mlýn, resp. dochované torzo bývalého vodního mlýna.
Kostel sv. Jana Křtitele s renesančními náhrobky ze 16. a 17. století v jeho okolí.
Budova Městského divadla, největší divadelní scéna ve městě a domov Východočeského divadla.
 

Pardubice na kole i po vodě

Obliba cyklistiky je na vzestupu. Pro milovníky výletů na kolech je k dispozici hustá síť cyklistických tras přímo ve městě, ale hlavně do jeho okolí. Vyrazte na vyjížďku na Sezemice, Kunětickou horu, ale třeba také do Bohdanče kolem rybníků. Čeká na vás asi 30 km samostatných stezek, na území města je pak vyznačeno dalších 70 km cyklotras.

Vychutnat si občerstvení a dobít baterky pak můžete na palubě výletního parníku Arnošt, který vás vezme na projížďku po Labi, proti proudu do Kunětic a dolů po proudu řeky do Srnojed. Loď je nově zrekonstruovaná a funguje také jako součást městské hromadné dopravy. A u sportu ještě zůstaneme.

🎖️ Od roku 1874 se každou druhou říjnovou neděli, koná slavná Velká pardubická, nejtěžší koňský dostih v Evropě a druhý nejtěžší na světě.
🎖️ O zlatou přilbu se v závodu motocyklů na ploché dráze ve Svítkově každoročně utkají nejlepší jezdci z Polska, Německa, Dánska, Švédska, Rakouska, Nizozemska, Anglie, ale i Spojených států nebo Austrálie.
🎖️ HC Dynamo Pardubice zase nadchne svými výkony fanoušky ledního hokeje. Klub patří dlouhodobě mezi nejlepší a nejúspěšnější týmy v Česku.
🎖️ A ti, co spíše holdují fotbalu, mohou přijít podpořit prvoligové FK Pardubice na stadion Pod Vinicí s kapacitou 3 000 diváků.
 

Pardubice voní po perníku

Pardubice jsou od 16. století proslulé výrobou medového perníku. Tradiční spojení „pardubický perník“ je chráněné označení původu Evropské unie. Dnes se tato pochoutka vyváží daleko na zahraniční trhy a v obchodech je k dostání i v dárkových baleních. Některé kousky vypadají jako hotová umělecká díla, až je člověku líto je sníst.
 
A do spektra potravinářského průmyslu patří už od 14. století také tradiční výroba piva. Její kořeny sahají až do roku 1650, kdy v Pardubicích na zámku začal pracovat první pivovar. Dnes vyrábí pod značkou Pernštejn několik druhů piva a limonády, originální je 19° tmavé pivo Porter vlastní receptury. Přijeďte ho ochutnat!
 

Co dělat v Pardubicích, když prší
V Pardubicích nebudete vědět kam dřív, i když vás přepadne deštivé počasí. Za návštěvu rozhodně stojí Gočárova galerie, která je umístěna v nově zrekonstruovaných Automatických Gočárových mlýnech. V historii se ocitnete v Institutu paměti národa, plném moderních technologií a rozšířené reality. A zaslouženým odpočinkem je pak Aquacentrum s wellnes centrem i tobogány. 

Turistická informační centra


Den otevřených dveří na Centrální hasičské stanici Pardubice

Přijměte naše pozvání k návštěvě areálu Centrální hasičské stanice a oslavte zároveň spolu s námi 80 let od vzniku profesionálních hasičů v Pardubicích. Můžete se těšit na prohlídku samotné stanice včetně jejího technického zázemí.
Pardubice, Pardubický kraj

I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Čtyřdílný seriál kvalifikačních dostihů na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou začíná. První část je na programu v sobotu 25. května 2024.
Pardubice, Pardubický kraj

Zámkohraní aneb krásný dětský den 2024

Devátý ročník zábavného a aktivně stráveného odpoledne s hudebním a divadelním představením v režii hudební kapely Mixle v Piksle a Východočeského muzea.
Pardubice, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích 2024

Na pardubickém letišti uskuteční již 32. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Letos od 1. do 2. června 2024.
Pardubice, Pardubický kraj

Exit 91 – Vykopávka ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy na území Pardubického kraje v letech 2017 až 2023 odhalily historii skrytou pod jedenácti silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Z více než 200 tisíc archeologických nálezů byly vybrány ty nejzajímavější a nejreprezentativnější objevy.
Pardubice, Pardubický kraj

Mint Market Pardubice

MINT Market se vrací do areálu Automatických mlýnů! Těšte se v sobotu 8. června na výběr více než padesáti tvůrců z celé republiky a Slovenska!
Pardubice, Pardubický kraj

Dětský den na dostihovém závodišti v Pardubicích 2024

Největší dětský den v Pardubickém kraji se koná na dostihovém závodišti v Pardubicích letos v sobotu 8. června 2024. Dětský super den rozzáří děti již po 23.
Pardubice, Pardubický kraj

Zmizelé Pardubice – Synagoga

V letošním roce Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s městem Pardubice a městským obvodem I zahajuje projekt Zmizelé Pardubice. Série venkovních panelových výstav zavede obyvatele Pardubic do zmizelých časů, připomene dávno ztracené budovy a místa, která dnes známe pouze z fotografií.
Pardubice, Pardubický kraj

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.
Pardubice, Pardubický kraj

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Pardubice, Pardubický kraj

Pohádková zahrada Pardubice

U parku Červeňák v Pardubicích najdete pohádkovou zahradu se zvířátky, které se podařilo zachránit z nevhodných podmínek nebo jatek. Obývají ji hlavně hospodářská zvířata, kozy, ovce, králíci, ale také poník, kočky, morčata, křepelky nebo želvy.
Pardubice, Pardubický kraj

Koupaliště Cihelna v Pardubicích – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Koupaliště Cihelna v Pardubicích je uzavřeno z důvodu rekonstrukce. Otevřít by se mělo v létě 2024, nejspíše v červenci, bazén bude ve zkušebním provozu.
Pardubice, Pardubický kraj

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.
Pardubice, Pardubický kraj

Aquacentrum Pardubice – vodní radovánky pro celou rodinu

Aquacentrum Pardubice je nově zrekonstruovaný aquapark s padesátimetrovým bazénem, wellness centrem a tobogány či divokou řekou pro děti a v průběhu léta i pláž.
Pardubice, Pardubický kraj

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Pardubice, Pardubický kraj

Lumpárium – dětský svět Pardubice

Dětské zábavní centrum Pardubice – Trnová. Zábava pro děti, odpočinek pro rodiče.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Pardubice

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.
Pardubice, Pardubický kraj

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Příjemnou kavárnu v centru Pardubic najdete ve zrekonstruovaném areálu Automatických mlýnů. Má otevřeno každý den a nabídne vám lahodou kávu, vynikající dezerty a také čerstvé plněné bagety.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace Na Staré Rybárně

Restaurace se nachází v blízkosti centra Pardubic a přitom v nádherném a klidném parku. Rodiny s dětmi zde mohou využít venkovní dětské hřiště s prostornou zahradou.
Pardubice, Pardubický kraj

Autokemp Cihelna Pardubice

Nově zrekonstruovaný Autokemp Cihelna Pardubice se nachází na břehu řeky Labe nedaleko historického centra města. V jeho těsném sousedství můžete nalézt letní Koupaliště Cihelna a Lanové Centrum.
Pardubice, Pardubický kraj

Petr Novotný – Výroba a prodej Pardubického perníku

Pardubický perník je chráněné zeměpisné označení a v současné době ho ve městě vyrábí tři podniky a mezi nimi i Petr Novotný.
Pardubice, Pardubický kraj

Medychef

Pavel Meduna si splnil sen být šéfkuchařem. Chyběl mu ale kontakt se zákazníkem, a tak si z Polska od černošky z Barbadosu, co dělala latino kuchyni, dovezl Mercedes Sprinter a začal objíždět akce. Často rozdává radost u pardubických Automatických mlýnů.
Pardubice, Pardubický kraj

Dobrý Kafe

Po otevření kavárny v tom romantickém domečku mezi paneláky se lidi ptali: „A tady už není zverimex?“ Ne, tady je kavárna, která dělá naprosto úchvatné snídaně, výběrovou kávu a super zákusky.
Pardubice, Pardubický kraj

Hostinec U Kučerů v Pardubicích

Pohodový hostinec U Kučerů naleznete na Hůrkách směr k zahrádkářké kolonii Hůrka. Hostinci se přezdívá Kučerka.
Pardubice, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pardubicko


Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Velkou pardubickou coby nejtěžší závod kontinentální Evropy zná snad každý, ale víte, že v roce 2020 Pardubice ponesou putovní titul Evropské město koní? Zveme vás na dostihy, na projížďky i na prohlídky hřebčína v Kladrubech nad Labem, do domova starokladrubských koní.
Výlet krajinou hřebčína v Kladrubech nad Labem, Za památkami UNESCO

Výlet na Pardubicko – do prastarého hřebčína za bílými kladrubáky

Prohlídky hřebčína, stájí, zámku a kočárovny, šplhání na rozhlednu a nakonec procházka rozlehlými pastvinami, kde uvidíte stáda vzácných starokladrubských koní včetně hříbat – to všechno zažijete při výletu do Kladrub nad Labem, do místa, kde všemu vládnou koně.
Kladruby nad Labem, Pěšky po Česku

Na výlet na Velkou pardubickou s Josefem Váňou

Josef Váňa starší (* 20. října 1952 Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Josef Váňa je žokej, trenér, fenomén dostihových drah a koňák každým coulem. Na startu Velké pardubické, nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy, stál celkem šestadvacetkrát. Osmkrát ji vyhrál jako jezdec, devětkrát jako trenér vítězného koně a je jen málo rekordů, které mu ve statistikách unikají.

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti