Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Všechny formy filmu v Javorníku: festival Blacksphere oslavuje zvyky a tradice a svoje návštěvníky rozmazluje uměním. Po ročních přípravách se blíží den D. Kdo si odnese cenu pro nejlepší film v mezinárodní soutěži a proč si lidé z Javornicka vytvářejí nové kroje?
Po ročních přípravách se blíží den D. Kdo si odnese cenu pro nejlepší film v mezinárodní soutěži a proč si lidé z Javornicka vytvářejí nové kroje? To a ještě více se dozvíte ve dnech 17.–23. června 2024 v Javorníku v Rychlebských horách. Již čtvrtý ročník festivalu propojí zvyky a tradice s mezinárodní audiovizuální a multimediální tvorbou.
Sedm dní nabitých filmy, divadly, koncerty, besedami, dílnami, kurzy a programem pro rodiny s dětmi. Třešničkou na dortu bude velkolepé odhalení nové podoby krojů Rychlebských hor za zvuků současné cimbálové muziky v podání kapely Hrubá Hudba.
Uniknete ruchu města, a přitom budete v centru dění mezinárodního umění. Festival, který si zachovává komunitní charakter, tvoří skupina umělců a místních kulturních nadšenců kolem umělkyně Marie Krajplové. Té se podařilo propojit kolegy z celého světa s lidmi z Rychlebských hor a společně dávají vzniknout akci srovnatelné s těmi, jež známe z velkých měst. Organizátorům v tom nebrání ani předsudky, které panují o Sudetech, ani zpřetrhaná historie, o niž pečují projekty jako Dotkni se Javorníku nebo Kroje Rychlebských hor.
„V horách společně žijeme, tak proč spolu i netvořit? Miluji, když se v Javorníku potkají filmaři z celého světa s místními. Vzniká unikátní pozitivní a neopakovatelná atmosféra, ze které pak čerpáme energii celý rok,“ říká ředitelka festivalu Marie Krajplová.
Festivalový koncept tvoří čtyři svébytné části: Theater, Movie, Clever a Gallery Blacksphere. Partneři festivalu – Galerie Jiřího Jílka, Pevnost poznání, ARAS (Asociace režisérů, scénáristů a dramaturgů), Bionaut, NaFilm, Sladovna Písek a museUM Jinak – si připravili program, který bude k vidění pouze v Javorníku.
Theater Blacksphere vybírá vizuálně podmanivá divadelní díla. Tím letošním je koncert filmové hudby klavíristy Petra Bazaly, který proběhne ve tmě, a divadelní představení souboru Toy Machine speciálně přizpůsobené (nejen) nevidomým divákům Jak slon dostal chobot. Obě díla budou uvedena coby připomenutí, že návštěvníky kulturních akcí mohou být i nevidomí. Ze Slovenské republiky navštíví festival spolek Š.E.M. s představením Vlčí oko, kde o tom, jakým směrem se příběh bude ubírat, rozhodují diváci.
Movie Blacksphere promítne v průběhu týdne sto nejlepších filmů z celého světa, jež festival do programu vybral v mezinárodní soutěži, kterou celoročně pořádá na platformě filmfreeway. Vítězní tvůrci si ze slavnostního večera 17. června odnesou ceny a trofeje. Slavnostní večer doprovodí filmovou hudbou skupina Jesflet, jež poprvé zahraje znělku, kterou pro festival složil Jaroslav Šlauf. Moderovat bude Anna Bangour. Další filmy do programu vybrali ARAS (Asociace režisérů, scénáristů a dramaturgů) a Bionaut – ti na festival vyšlou svoje nejlepší snímky a režiséry. Můžete se těšit na díla jako MIMI, Brutální vedro, Tancuj Matyldo a další.
V rámci Clever Blacksphere si bude možné vyzkoušet výrobu akvahlinek či modrotisků a jiné textilní, výtvarné a audiovizuální postupy. A co si návštěvníci vytvoří, to si také jako vzpomínku na festival odnesou. Program vzniká ve spolupráci s olomouckou Pevností poznání, která na festivalu uvede i svoji science show Tajemství Zmrzlinové říše. Při té budou pro vědu hořet nejen její aktéři. Máte dost odvahy vyzkoušet, zda vydržíte dotyk kapalného dusíku o teplotě −196 °C, nebo si zapálit plyn přímo na ruce? Pak si tuto show rozhodně nenechte ujít! Na závěr nebude chybět ani zmrzlina.
Gallery Blacksphere podporuje umění s důrazem na vysoké audiovizuální a obsahové zpracování. Kurátorka Pavlína Vogelová z Galerie Jiřího Jílka v Šumperku vybrala pro festival umělce Martina Zetovou, jenž atraktivním a novátorským přístupem představuje důležité jevy ve společnosti a aktuální občanská témata a v neposlední řadě pracuje s kulturním dědictvím – to hostům festivalu zprostředkuje autorskou výstavou Vyvažování. Nebude chybět projekt Dotkni se Javorníku, jenž mapuje vzpomínky a historii města, nebo výstava, která provede diváky příběhem krojů Rychlebských hor.
Díky rozšíření z původních čtyř festivalových dní na současných sedm vznikne prostor pro ještě rozsáhlejší nabídku představení, dílen a workshopů, zaměřených na zmiňované zvyky a tradice. Na počest nově vznikajících krojů Rychlebských hor se festival zahalí do modrotiskové vizuální identity. Na závěr 22. června vystoupí studenti ZUŠ Javorník s představením Venušánci a odtajní novou podobu krojů Rychlebských hor.