Světový den hudby se zrodil v roce 1982 ve Francii. Původně šlo o nápad amerického hudebníka
Joela Cohena, který pracoval pro francouzské rádio a chtěl, aby právě
21. června večer živá hudba přivítala
první letní den. Francouzský ministr kultury
Jack Lang a hudební novinář
Maurice Fleuret ale roce 1982 zašli ještě o kousek dál a do oslav zapojili spousty amatérských a profesionálních hudebníků. Přáli si, aby živá hudba byla dostupná všem, a to bez ohledu na jejich původ. Na světě tak byl první Světový den hudby, svátek věnovaný nejenom hudbě, ale také všem, kteří se jí věnují.
Tipy na nejzajímavější aktuální hudební akce a koncerty
Ten den se na celém světě konají
nejrůznější hudební akce. Zúčastnit se můžete i vy – a třeba si při té příležitosti vyzkoušet hru na libovolný hudební nástroj, zazpívat si na veřejnosti anebo si poslechnout hudbu, která zatím na vašem seznamu skladeb chybí. Třeba v podání mistrů, jako byli
Antonín Dvořák,
Bedřich Smetana a mnozí další.
Připojte se k oslavám Světového dne hudby a nejlepším hudebním festivalům v České republice. Zjistěte, proč hudba má svůj vlastní svátek a jaké úžasné akce můžete navštívit.
Světový den hudby je svátek, který slavíme každoročně 21. června. Byl založen ve Francii v roce 1982 a je věnován všem, kteří se hudbě věnují.
Myšlenku Světového dne hudby přinesl americký hudebník Joel Cohen, který pracoval pro francouzské rádio.
Lidé se mohou zúčastnit různých hudebních akcí, vyzkoušet si hru na hudební nástroje, zpívat ve veřejnosti nebo poslouchat novou hudbu.
První oslavy organizovali francouzský ministr kultury Jack Lang a hudební novinář Maurice Fleuret.
V České republice se koná mnoho festivalů, jako například Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií v Poděbradech, Festival komorní hudby Český Krumlov, nebo festival Terrace Town landscape v Chrudimi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.