Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude další ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Dvanáctý ročník se koná od 11. do 14. července 2024.
KoresponDance jako největší site-specific festival současného tance v České republice se každoročně koná v letních měsících v Praze a ve Žďáru nad Sázavou. Letos poprvé zavítá i do Nového Města na Moravě.
Hlavní část programu se již tradičně odehraje ve Žďáru nad Sázavou, zejména v lokalitě zámku, jenž nabízí rozmanitá zákoutí, a v přilehlém okolí, jako jsou magický poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, působivý amfiteátr v areálu Pilák či industriální prostor místní továrny TOKOZ, ale vyrazí také přímo do ulic města.
Pražská část KoresponDance se letos odehraje v červnu.
Program festivalu opět láká na rozmanitá performance, komunitní projekt, filmové projekce, hudební show, workshopy či diskuse a především na spoustu zábavy a letního povyražení. Bavit se budou také rodiny s dětmi.
Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
Letošní festival pozval umělce a soubory, kteří naplno ukážou interdisciplinaritu své umělecké práce. Letos návštěvníci zažijí nejen divadlo, nový cirkus, tanec, ale třeba i film či vizuální instalace. Festival KoresponDance si zakládá na tom, že je otevřen pro širokou škálu publika. Nehledí na rozdílné generace, zájmy nebo sociální prostředí. Umění si užijí doslova všichni, rodiny s dětmi, generace Z, zralí padesátníci i senioři. Zklamaní ale nebudou ani zkušenější diváci či odborná divadelní a taneční obec. Je zkrátka přístupný všem, kteří jsou otevření kulturním zážitkům a poznání specifických míst, na kterých by návštěvník performační umění primárně nečekal. Například v továrně na kabely.
Prostory zámku a jeho okolí rozžijí přední francouzská tanečnice a choreografka Leïla Ka, slovenský novocirkusový performer Roman Škadra, francouzský multidisciplinární kolektiv Groupe ZUR přiveze podmanivou audiovizuální show. Německý tanečník Tobias M. Draeger připravuje pro Žďár imerzivní projekt kombinující komunitní práci, fotografii, video a hudbu. Krásu nového cirkusu ukáže portugalský tvůrce a performer Joao Paulo Santos, španělský temperament prosákne do ulic Žďáru díky uskupení HURyCAN. Světovou i osobní premiérou bude multidisciplinární inscenace Panta Rhei v režii Martina Říčana, který si přizval ke spolupráci mladé divadelníky, filmaře i tanečníky. V programu nebude chybět tradiční KoresponDance Battle, která se uskuteční ve spolupráci se špičkovým českým tanečníkem, výtvarníkem i hercem, Kristiánem Mensou, známým také pod uměleckým jménem Mr. Kriss.
Vedle workshopů a diskusí umělců s publikem či hudebních show hlavní program dále doplní tradiční dětská představení projektů Škola tančí a Tvořivý tábor pro děti i dospělé
Ekologicky šetrný festival:
• minimalizuje negativní dopad na životní prostředí a šetrně využívá zdroje – snížení jednorázového nádobí, omezení plastů a nakládání s odpady
• je situován do areálu Zámku Žďár, který je dostupný hromadnou dopravou, navíc jsou zavedeny speciální linky MHD a festivalový autobus
• areál maximálně využívá současnou infrastrukturu a snaží se zamezit dočasným stavbám (např. využívá stávající toalety oproti mobilním, vystoupení jsou situovaná do mnohdy překvapivých míst, atd.)
• nabízí jídlo z lokálních zdrojů, samozřejmostí je nabídka vegetariánské či veganské alternativy
• zanechává pozitivní dopad na komunitu, aktivně zapojuje do programu i znevýhodněné skupiny residentů
• propojují zábavu i vzdělání a jsou tak zdrojem informací i zážitků formou různých workshopů